A nyári hőségben különösen veszélyeztetett az idős korosztály, a magas vérnyomásúak, a habituális alacsony vérnyomással élők, illetve a kültéren edző, versenyző sportolók egészsége. A szervezetnek ilyenkor rendkívül nagy a folyadékvesztesége, ami a keringést extrém módon terheli - mondta az InfoRádiónak Komka Zsolt, a Doktor24 kardiológusa, sportorvosa, a Semmelweis és a Testnevelési Egyetem munkatársa, a kajak-kenu válogatott csapatorvosa.
"Van egy tévhitük az embereknek, hogy a hőségben felmegy a vérnyomás. Ez nem minden esetben van így, sőt a leggyakrabban nem így van." A kardiológus szerint a szervezet mindig egy belső állandóságra, homeosztázisra törekszik. Kánikula idején a szervezet igyekszik fenntartani ezt a belső állandó hőmérsékletét, ezért megpróbál párologtatással, izzadással hőt veszíteni. Ez kettős terhelést jelent a szervezetnek: egyrészt folyadékot, illetve ásványi sókat veszít, másrészt a hő leadása egy fokozott szív-érrendszeri munkát jelent, mivel a keringés növeléséhez a hajszálér hálózat megnöveli a térfogatát. A vért a szervezet máshonnan vonja el, így ha nincs kellő folyadékpótlás, a vér besűrűsödik, és a szívnek extrém munkát kell végezni.
Komka Zsolt szerint
az idősek több okból veszélyeztetettek a kánikulában.
A verejtékezési rendszerük ugyanis a fiatal korosztályénál sokkal kevésbé hatékony, ráadásul életkoruk miatt az ereik is meszesebbek. Az érmeszesedéstől az erek kevésbé tágulnak, rizikófaktorát jelentheti a cukorbetegség, a vesebetegség, és a dohányzás.
"Hiába növelné a szervezet a szív munkáját, ha nem tágulnak a koszorúerek, a szívizom oxigénhiányos állapotba kerül. Ez egy nyomó-szorító jellegű mellkasfájdalmat generálva akár infarktust is előidézhet az ő esetükben" - hangsúlyozta az orvos.
A folyadékbevitel szintén nehéz kérdés az idősek számára, mert kisebb a szomjúságérzetük, és a szükséges mennyiségnél jóval kevesebbet fogyasztanak.
"Ha nincs megfelelő folyadékbevitel, a vér besűrűsödik, és a sűrűbb vért a szív jóval nehezebben keringeti, illetve trombózisra, tüdőembóliára, életveszélyes állapotra ugyanúgy hajlamosíthat."
A vér besűrűsödése emellett valóban vérnyomásemelő hatással bír, nehezíti a párologtatást, amitől könnyen hőgutát lehet kapni. Az orvos hozzátette: számos vérnyomásbeteg állandó gyógyszermennyiséget szed, amivel viszonylag állandó normál tartományban tartható a vérnyomásuk, de ebben a melegben ez a beállított mennyiség sok lehet.
Az orvos továbbá kifejtette, a vérnyomásnak szezonális ingadozása van. Télen, amikor a bőrerek összehúzódnak, "melegebb" a vérnyomás, nyáron pont az ellenkezője van: normális folyadékháztartás mellett kitágulnak az erek, ami vérnyomáseséssel jár. Így ha télen beállítunk egy vérnyomásgyógyszert, az nyáron soknak bizonyulhat, és az alacsony vérnyomás okozhat problémát.
Komka Zsolt szerint a habituális alacsony vérnyomással élők ezért is veszélyeztetettek. A kevés folyadékbevitel pedig további vérnyomásesést okozhat, ami panasszal, szédüléssel, akár ájulással is járhat az ő esetükben.