Az Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálatának friss adatai szerint világszerte a harmadik legmelegebb július volt az idei. Az amerikai Új-Mexikó és Texas államokban rekordhőmérsékletet mértek az elmúlt hónapban. A Közel-Keletet ugyancsak rekordhőség sújtotta: Bahreinben az elmúlt 120 év legmelegebb júliusát mérték. Az adatok szerint a Csendes-óceán északkeleti részének egyes területein a vízfelszín feletti hőmérséklet csaknem 5 Celsius-fokkal haladta meg a 40 éves átlagot.
Augusztusról még nincsenek hivatalos eredmények, de a Kalifornia és Nevada határán fekvő Death Valley Nemzeti Parkban
54,4 Celsius-fokot mértek augusztus 16-án. Ha igazolják, akkor az lehet a legforróbb levegőhőmérséklet a Földön.
Bár 1913. július 10-én ugyan ezen a helyen 56,6 fokot mértek, de az olvasás pontosságát a szakértők már régóta vitatják.
Több kutatás látott napvilágot az elmúlt hetekben a melegedő éghajlat okozta rekord szintű jégolvadásról is. A Leeds-i és az Edinburgh-i egyetemeken, valamint a londoni University College-ban dolgozó brit tudósok a sarkvidékekről, a gleccserekről és a hegyekről készült globális műholdképek felvételeit elemezték, kutatásuk azt állapította meg, hogy
28 billió tonna jég olvadt el a Földön 1994 óta.
A jégolvadás miatt a tengerszint az évszázad vége előtt akár 1 métert is emelkedhet. Ez az előrejelzés megegyezik az IPCC, vagyis az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének legrosszabb forgatókönyvével.
A Nature folyóiratban július végén jelent meg az az elemzés, amely szerint a tengerszint növekedéséből következő áradások 14 ezer milliárd dolláros kárt fognak okozni 2100-ig, ami megfelel a világ GDP-jének ötödével. A tengerszint-növekedés az évszázad végére egymillió négyzetkilométernyi partszakaszt érint majd, ez akkora, mint Franciaország területének kétszerese. Sűrűn lakott övezetekről van szó, így
300 millió ember közvetlenül érint majd a tengerszint-emelkedés.
A Nature Communications Earth & Environment folyóiratban a napokban közzétett tanulmány szintén a műholdas felvételekre hagyatkozott, és megállapította, hogy tavaly minden eddigi rekordot megdöntve, 586 milliárd tonnányi jég olvadt el Grönlandon. A tavaly elolvadt jégmennyiségből több mint 532 billió liter víz keletkezett. Ez a víz mennyiség elég lenne arra, hogy 1,25 méter magasan beborítsa Kaliforniát.
Csakhogy valójában Kalifornia hetek óta épp hogy vízhiánnyal és bozóttüzekkel küzd. Donald Trump amerikai elnök természeti katasztrófának nyilvánította a kaliforniai tüzeket, és ezzel szövetségi anyagi forrásokat biztosított a tűzvészek elleni küzdelemhez. 14 ezer tűzoltó dolgozik a lángok megfékezésén, amelyek 585 helyen pusztítanak.