Nyitókép: Pexels

Fagyos vita dúl Magyarországon

Infostart
2019. május 8. 20:29
Minden évben élénk társadalmi vita alakul ki arról, pontosan mi számít jégkrémnek, fagylaltnak, hol készült először, és mióta fogyasztja az emberiség ezt a mára az élelmiszerpiac leginnovatívabb termékei közé tartozó desszertet.

Az elmúlt években fagylaltforradalom zajlott Magyarországon.

Ám a forradalmi tevékenység közepette ne feledkezzünk meg a dicső múltról, ebben a Világgazdaság van segítségünkre.

A lap szerint a fagylaltot a kínaiak, az olaszok és a franciák is a magukénak vallják, annak ellenére, hogy az amerikaiak leszögezték: náluk nyílt először valódi fagylaltozó. A kínaiak állítólag ötezer éve kanalazzák a hóból, gyümölcsből és tejtermékből készült édességet, bár ott inkább a sörbetre hasonlító jégkását készítették, mint a tejeset.

Franciaországba a 17. században jutott el a jegyzetek szerint egy szicíliai, palermói származású mesteren keresztül.

Az eredet ma már lényegtelen, mert a fagylaltot réges-régen lenyomta a jégkrémipar mind választékban, mind pedig praktikumban. Fagyit a déli országokban szezonálisan fogyasztanak úgy, mint itthon, ám a jégkrém értékesítése időjárástól független. Annyira népszerű, hogy az ipar már a hagyományos fagyipiacra is „betette a lábát” tölcsérbe kanalazható vendéglátóipari termékekkel és a cukrászdákban terített porral.

A dolog érdekessége, hogy a legtöbb ilyen termék semmivel sem ad gyengébb élvezeti élményt, mint a főzött a termékek.

Itthon néhány éve indult útjára a fagylaltforradalom, célja a kézműves termékek választékának bővítése és a fogyasztók visszavezetése a cukrászdákba.

Ennek eredményeként – szezonban – a nyolcvanas években megszokott sorok állnak a fagyizók előtt.