Nem érdemes az iskolakezdés előtt megkezdeni a gyerekeknél az átállást a korai kelésre – mondta a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének docense, Purebl György.
„Nyomás nélkül úgysem megy az átalakulás, a gyerekek pedig annyira rugalmasak még a biológiai ritmusaikban, hogy bőven elég akkor elkezdeni. Egy-két napig kialvatlanok lesznek, majd utána belerázódnak. De nem kell erre előre rágörcsölni, azért sem, mert ha elkezdünk az alvás köré feladatokat és szorongásokat kiépíteni – például azzal, hogy azt mondjuk neki, hamarabb el kell aludnia – akkor sem fog hamarabb elaludni, amikor már kellene” - fogalmazott a docens.
Purebl György hozzátette, még kamaszkorban is átlagosan 9-10 óra alvást igényelnek a fiatalok. A jó alváshoz szükség van arra, hogy ébredés után rendesen reggelizzenek a gyerekek – folytatta.
Az első osztályba készülő gyerekeknek kötelező szemészeti szűrővizsgálaton részt venniük – közölte Szigeti Andrea, az egyetem Szemészeti Klinikájának szakorvosa az InfoRádióban.
„Ezt a szemészeti szűrővizsgálatot a védőnő és a gyerekorvos végzi az alapellátásban. Iskolába menet előtt, óvodás korban többször meg kell nézni a látóélességet a gyerekeknél. Ha bármi probléma felmerül, akkor a gyereket továbbküldik a gyerekszemészeti szakrendelésre” - mondta a szakorvos.
Ha a fiatal esténként fejfájásra panaszkodik, a könyvbe bújva olvas, sokat hunyorog, jó, ha szakorvos is megvizsgálja – tanácsolta Szigeti Andrea.
Iskolakezdés előtt érdemes fülészeti vizsgálatra is elvinni a gyermekeket, mert a rossz hallás nagymértékben ronthatja a teljesítményt - mondta a Szent Imre Kórház fül-orr-gégészeti profilvezető főorvosa, Noszek László.
„Egy rosszul halló gyerekről azt gondolhatják a tanárok, hogy figyelmetlen, fegyelmezetlen, vagy nem elég jók a képességei, holott csak nem hall. Ez a későbbiekben is kihathat a teljesítményére, negatívan befolyásolva azt” - fogalmazott a főorvos.
A beszédhibák hátterének egy részében is hallásproblémák állhatnak – figyelmeztetett Noszek László.
„Ha bizonyos hangzókat nem jól ejt a gyermek, akkor ennek a hátterében lehet a hallásprobléma” - mondta a fül-orr-gégész.
A szülő számára figyelmeztető jel lehet, ha a gyerek rendszeresen nagyon hangosan hallgatja a tévét, vagy ha nem reagál a felnőttek mondataira – tette hozzá a Szent Imre Kórház fül-orr-gégészeti profilvezető főorvosa.