2018 nyarán ázott el egy 79 éves pozsonyi nyugdíjas 60 ezer eurója. A jelenleg nagyjából 25 millió forintot érő bankjegyeket bevitte a nemzeti bankba, de azt ott lefoglalták. Sőt, eljárást indítottak ellene, mondván szokatlan, hogy valaki otthon tartson ekkora összeget. A nő szerint a pénzt egy széfben tartotta a pincéjükben, de az beázott.
Ezek után a rendőrség, hiszen feljelentés történt, nyomozni kezdett. A gyanú "bűncselekményből származó jövedelem legalizálása" volt - írja a SME alapján a parameter.sk. Ez azzal is járt, hogy a nyugdíjas hölgy pénzét lefoglalták, majd az új számláját is letiltották. Annak ellenére, hogy a megtakarított pénzéről volt szó volt, aminek oroszlánrésze egy lakás és egy kert eladásból származott. 2019. októberében aztán
felfüggesztették a büntetőeljárást,
mivel nem találták indokoltnak annak folytatását.
A történetnek azonban itt még korántsem volt vége. A nyugdíjas többször kérte a kerületi ügyészséget, hogy töröljék a pénz lefoglalását, és azt is, hogy oldják fel a számlájának zárolását. Ennek ellenére 2020. január végén az ügyészség arra utasította a nyomozót, hogy folytassa a büntetőeljárást. Két hónappal később aztán a nyomozó úgy döntött, hogy az új bankszámla zárolásának okai megszűntek, majd július végén az ügyészség is úgy döntött, hogy megszüntetik az ezen a számlán lévő pénzek lefoglalását.
Ettől azonban nem kapta vissza a 60 ezer eurót,
az ügyész ugyanis nem törölte el a nyugdíjas által a jegybanknak leadott készpénz lefoglalására vonatkozó végzést,
ezért a jegybank nem tudja visszaadni a pénzt.
Ezt már a szlovák nemzeti bank szóvivője kezdte megmagyarázni. Peter Majer szerint a szétázott bankók cseréje csak a vizsgálat befejezése után lehetséges, hacsak az illetékes hatóságok másként nem határoznak. A nyugdíjas aztán ismét a fővárosi kerületi ügyészséghez fordult, és onnan 2022. januárjában kapott választ. Mégpedig azt, hogy elismerték, hogy a nyugdíjas panasza megalapozott.
A pénz azonban még mindig nem volt a nőnél. A felügyelő ügyész jelezte a nyugdíjasnak, hogy tekintettel az eljárás elhúzódására, rövid határidejű utasítást adott ki a nyomozónak. "Jelenleg a büntetőeljárás leállításának jogi feltételei nem teljesülnek. Az ügyben olyan műveletek zajlanak, amelyeket az eljárás nem nyilvános jellege miatt nem lehet részletezni ” – nyilatkozta Hujsa. Az ördögi kört az idézi elő, hogy bár a jegybank és a kereskedelmi bankok kötelesek a sérült bankjegyek cseréjét lebonyolítani, a cserére vonatkozó szabályok szerint minden pénzintézet köteles értesíteni a hatóságokat arról, hogy sérült bankjegyeket vett át, mert emiatt fennáll a bűncselekmény elkövetésének gyanúja – szögezte le a nemzeti bank munkatársa a szlovákiai lap cikke szerint.