A brit korona vagyonportfolióját kezelő Duchy of Lancaster éves jelentése szerint az 1265-ben alapított és jelenlegi feladatait különböző formákban 1399 óta ellátó vagyonkezelő tavaly 20,2 millió font nyereséget ért el.
A II. Erzsébet brit uralkodó 753 éves ősi magánvagyona befektetéseiből származó nyereség három és félszer nagyobb, mint 2000-ben, amikor 5,8 millió fontra rúgott
- olvasható a The Guardian brit napilapban.
A 4,9 százalékos nettónyereség-növekedés azonban kisebb arányú, az előző két évinél, amikor mintegy 8 százalékot tett ki. "Egy újabb pozitív évet zártunk, szinte az összes üzleti vállalkozásban jelentős volt a növekedés" - olvasható a jelentésben.
A hercegség bevételeinek
- 64 százaléka kereskedelmi tevékenységből,
- 18 százalék mezőgazdaságból,
- 10 százalék pénzügyi befektetésekből és nyolc százalék ingatlanokkal kapcsolatos bevételből származik.
A könyvelők emlékeztettek arra, hogy a hercegségnek nem kell társasági adót fizetnie, de II. Erzsébet uralkodó jövedelemadót fizet bevételei után.
Tavaly ősszel a Paradise-iratok (Paradise Papers) néven kiszivárgott aktákból kiderült, hogy az uralkodói vagyonkezelő 2004-ben ötmillió fontot fektetett be egy bermudai offshore alapba, 2005-ben pedig 7,5 millió dollárt egy kajmáni-szigeteki magántőkealapba, ezek az offshore ügyletek pedig meglehetősen kínosan érintette a királyi családot.