A miniszterelnök úgy látja, 2024-ből a legfontosabb, hogy kilábalunk a háborúból. "Karnyújtásnyira vagyunk a békétől", jelentette ki.
A békemisszió sikerességét értékelve közölte: a helyzettől inkább sírhatnékja van az embernek. "Ha az uniós elnökség átvételekor a békéről beszéltél Európában, az olyan volt, mintha ördögöt idéznél, diszkreditáltad magad vele, de ezt nem engedtük, fél év után jutottunk oda, hogy ma mindenki a békéről beszél. Ennyit elértünk, de ettől még nincs vége a háborúnak. Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépésével január 20-tól új világ kezdődik" - mondta Orbán Viktor.
"Az általam javasolt néhány napos karácsonyi tűzszünetet az oroszok hajlandóak voltak meghallgatni, az ukránok egyelőre nem, de még nincs itt az ortodox karácsony" - jegyezte meg.
Ukrajnában egyértelmű helyzet van, az oroszok előretörnek, lassan őrölve az ellenfelet. Az erőviszonyok is egyértelműek,
a háborút az Európai Unió elvesztette.
Most próbálnak mindenféle kommunikációs trükköt, hogy igen, de az oroszok nem nyerték meg és hasonlók" - fogalmazott. A konfliktust el kell szigetelni, tette hozzá, különben még nagyobb vereség vár ránk. Az az érdekünk, hogy ez a konfliktus kicsi legyen.
A háborús helyzeten kívül a másik új realitás Donald Trump érkezése, aki meg fogja változtatni a viszonyokat Európával.
Magyarország már felkészült erre, de Brüsszel még nem, ők még ott tartanak, hogy mindent ugyanúgy kell csinálni, ahogy eddig. Nagy tévedés, ennek nagy árát fogják fizetni
- jósolta a kormányfő.
Orbán Viktor szerint 2022 áprilisában, a háború után két hónappal voltak titkos tárgyalások Isztambulban, ennek az eredményét leírták és néhány órányira voltak a megállapodástól. A megállapodást a nyugatiak közbelépése tette lehetetlenné, nem engedték meg az ukránoknak, hogy aláírják, az egyik fél ott volt az aláíráson, a másik nem - mondta, hozzátéve, hogy akkor bekövetkezhetett volna egy tűzszünet és a tartós béke.
Azzal kapcsolatban, hogy jó viszonyban van Donald Trump leendő amerikai elnökkel, ezt fel lehet-e használni az unió érdekében, elmondta: nincs szükség közvetítésre az Egyesült Államok és Európa között. Nagy viták lesznek, azokban kell értelmesen részt venni, nem közvetítésre van szükség, de "ha hozzá tudunk járulni egy-egy érvvel, megjegyzéssel, hogy jó megegyezés szülessen, akkor azt meg kell tenni".
Amerika egy erős, nagytestű cowboy, míg az EU öszvéren megy, illusztrálta a kontinensünk közösségének erejéről szóló értékelését a miniszterelnök. "Az EU két nagy pilléren nyugszik: Németország és Franciaország.
Brüsszel szereti azt hinni, hogy ő az EU, de neki nemzetközileg nincs szava, a nagy nemzetközi erőpróbákban Berlin és Párizs van. De bukfencet vetett a kormány Berlinben és megbukott Franciaországban, ez jól mutatja az erőnket",
fogalmazott.
Bizonyos ügyekben nagyon jó együttműködés van Brüsszelben, más ügyekben kibékíthetetlen ellentét. "Mi vagyunk Brüsszel ellenzéke. Ha Brüsszelt nem tudjuk megváltoztatani azzal, hogy mi vesszük át ott a többséget, és nem alakítjuk át őket olyan képre, formára, ami jó a nemzetállamoknak, akkor mindannyian szenvedni fogunk. Brüsszelt el kell foglalnunk, többséget kell szereznünk és át kell alakítanunk", ismételte meg a Patrióták célját.
A Néppártnak sok év előnye van a Patriótákhoz képest. Erre a felvetésre válaszul azt mondta, a Fidesz 1988-ban alakult, akkor a kommunistáknak volt 45 év előnye, "és ma én ülök itt", a kommunistáknak vége van. "Ha bátor vagy, erős vagy, hiszel magadban, magad mellé tudsz állítani embereket, akkor a végén sikerre jutsz, ez fog történni, vázolta a reményeit. "Minden nappal nőni fog az igény az Európai Néppártban arra, hogy csatlakozzanak a Patriótákhoz", jósolta.
A legmélyebb törésvonal az EU országai között a háború és a béke kérdése. A magyarok és a szlovákok vannak nyíltan a béke oldalán, vannak, akik nem mondanak semmit, mások háborúpártiak. "Az a különbség, hogy a sajátodnak érzed, vagy sem. Ha igen, akkor mozgósíts minden energiát, akkor nem az a baj, hogy elköltöttünk 300 milliárd eurót, hanem az, hogy ha csak ennyit, ha többet költöttünk volna, ha katonákat is küldtünk volna, megnyertük volna a háborút. És erre én nem azt mondom, hogy nem nyertük volna meg, hanem hogy ez nem a mi háborúnk" - jelentette ki.
A magyar gazdaság kibekkelte a háború okozta nehéz három esztendőt és nem játszotta el a jövőjét, a sikeres jövő esélyét meg tudtuk tartani. Mindenki tudott dolgozni, aki akart az elmúlt három évben, egy év kivételével nőttek a bérek, megmaradt a rezsicsökkentés, a 13. havi nyugdíjból nem kellett visszavenni, semmit sem adtunk fel a családvédelemből, sorolta a 2025-re vonatkozó optimista terveinek alapjait Orbán Viktor. Jövőre
"a magyarok nemcsak a reményüket és az életkedvüket nyerik vissza, hanem meggyőződnek arról, hogy nagy dolgokra képesek"
- jelentette ki.
Látva, hogy az EU bajban van, még gyorsabban kell fordulnunk minden más irányba - mondta a gazdasági helyzetet és feladatokat értékelve. Szerinte
- ne adjuk fel orosz kapcsolatot, különösen az energiaszektorban, azt tanácsolom a vállalkozóknak, ahol szankció nem tiltja, vegyenek részt az orosz gazdaságban;
- az évtizedes jó kínai gazdasági kapcsolatban is érdemes részt venni;
- a törökök az egyik legjobban fejlődő gazdaság, ott vagyunk a Türk Tanácsban;
- a Nyugat-Balkánon számos nagy magyar cég jelen van.
Kiemelte: ezekből majd jön teljesítmény, a cél, hogy a többi irányban pótoljuk, amit az EU felé elveszítünk.
"Meggyógyultunk, de sebhely marad. Viszont amit túlélsz, erősebbé tesz téged" - értékelte a Fidesz-KDNP-t ért csapást, amit a kegyelmi ügy és Novák Katalin államfő, illetve Varga Judit igazságügyi miniszter lemondása jelentett.
"Történik valami most, ami megváltoztatja, ahogy az emberek egymással beszélnek, tartalmi értelemben és személyes értelemben is. Ez több, mint politikai kérdés. Ritka, hogy igazi anyagot megfogjunk, minden virtuálissá válik" - mondta a technológiai váltásról, ami átalakítja a személyközi viszonyokat, és ami szerinte különösen romboló hatással van a politikára. "Borzalmas dolgok hangzanak el, amikért nem kell felelősséget vállalnod, mert nem vagy ott", utalt arra, hogy személyesen nehezebb talán durva dolgokat mondani egy másik embernek, mint távolról és akár névtelenül az interneten. Ez nemcsak Magyarországon van így, hanem például Amerikában is, tapasztalatai szerint a színvonal ott is hasonló a belpolitikában.
"Több megértést, több méltányosságot, nyitottságot és őszinteséget egymás iránt - ezen áll minden, a gazdasági sikeresség is ezen múlik. Jobban tudunk élni, ezt elintézi a költségvetés, de szebben fogunk-e?"
- tette fel a kérdést zárásul Orbán Viktor.