A Magyar Államkincstár nemrég közzétett adatai szerint október végén 120 milliárd forint volt az egészségügyi intézményrendszer lejárt tartozásállománya. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára, Rásky László az InfoRádióban elmondta: év közben volt egy több mint 100 milliárd forintos adósságrendezés, ennek ismeretében úgy véli, rendkívül magas a 120 milliárdos tartozás. Felhívta a figyelmet, hogy a megjelent jogszabály alapján ugyan a következő hetekben csaknem 40 milliárd forintos állami támogatást kapnak az intézmények, ezzel azonban a fennálló adósságnak csak a kevesebb mint egyharmadára lesz fedezet.
Hozzátette: egy múlt heti konferencián szóbeli ígéretet tettek a felszólalók a további adósságállomány rendezésére is.
A következő, nagyobb léptékű adósságrendezés január-február környékén várható,
de Rásky Lászó elmondása szerint konkrétumokat még nem lehet tudni a pontos időpontról, a feltételrendszerről, illetve a fedezetről sem.
Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint alulfinanszírozott az intézményrendszer, hiszen kevesebb pénzt kapnak a kórházak a költségvetésből, mint amennyibe a gyógyító tevékenységük kerül. Mint mondta, 2023-ban „durvult el a helyzet”, egyrészt az energiaárrobbanás, másrészt a nagyon régen látott infláció miatt. Mindezek következményeként jelentősen megnőttek az intézmények költségei, kiadásai, ami azóta is jellemzi az egészségügyi rendszert, még úgy is, hogy a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) 2024 elejétől átvállalta az üzemeltetési költségeket.
Rásky László szerint a kereteket nagyon régóta feszegetik a mindenkori kormányok. Megjegyezte: mostanra már olyan helyzet állt elő, hogy több cég is arról számolt be nekik az elmúlt időszakban, hogy egy-két hónapos tartalékokkal működnek, így
vagy arra kényszerülnek, hogy értékesítsék vállalkozásukat, vagy fel kell függeszteniük azt a tevékenységet, amit sokan 25-30 éve végeznek.
„A nem életmentő, vagyis tervezhető műtétek elmaradásának hátterében 15-20 százalékban már az eszközhiány áll” – tette hozzá az Orvostechnikai Szövetség főtitkára.
Az InfoRádió megkeresésére a Belügyminisztérium közölte: a kormány idén is kiemelt prioritásként kezeli a magyar egészségügyet, a szükséges anyagi források biztosításával támogatja az egészségügyi intézmények hatékony és zavartalan működését most és a jövőben is. Az adósságrendezésre fordított idei összegeken felül a kormány a következő év első hónapjaiban is rendkívüli állami támogatást biztosít a kórházak számára.