Nyitókép: honvedelem.hu/hmzrinyi.hu

Így drónoznak a Magyar Honvédségnél – videó

Infostart
2024. október 18. 12:11
A Magyar Honvédségnek már közel két évtizede, egész pontosan 2005 óta van drónképessége, azonban az eszközök, illetve a szaktudás minősége az utóbbi időben rohamos fejlődésnek indult.

Október 17-én rendezte meg először a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat az országos drónversenyt, melyet Szentendrén, az MH Altiszti Akadémián bonyolítottak le.

„A jelenleg zajló fegyveres konfliktusok tapasztalatai mellett többek között a terroristaszervezetek újszerű működési mintázatai bebizonyítják, hogy a drónképességet erőteljesen fejleszteni kell. Ennek fényében a Honvéd Vezérkar főnöke előírta a drónkultúra meghonosítását, beleértve az eszközbeszerzéseket és a drónpilóták képzési rendszerének átalakítását is” – idézte a honvedelem.hu Lakó Zoltán alezredest, a KNBSZ Felderítő Csoportfőnökség Felderítő Rendszerek Osztály Felderítő Technikai-Támogató Alosztály vezetőjét.

A cél elsősorban annak felmérése volt, hogy a felderítő és csapásmérő feladatok végrehajtásához szükséges képességek és kiképzettség terén hol tart jelenleg a Magyar Honvédség állománya, de

emellett tesztelték azt is, hogy a már rendszeresített eszközök mely feladatokra alkalmasak leginkább.

A honvédség szerződéses és tartalékos állományából összesen tizenöt csoport vállalta, hogy megméretteti tudását a négy állomásból álló versenyen.

Az értékelésnél az egyetlen elméleti kérdéssor – mely többek között a légtérhasználati, meteorológiai, illetve technikai ismeretekre kérdezett rá –, ugyanakkora mértékben nyomott a latban, mint a három gyakorlati akadálypálya végrehajtása. Ez utóbbiak során fedezékben lévő tárgyakat kellett beazonosítaniuk, illetve adatokat jelenteniük a drónpilótáknak, a drónt szabad szemmel nézve kellett akadályok között irányítaniuk, illetve volt egy pálya, ahol pedig csak a drónkamera képe alapján kellett végrehajtania a feladatot a kezelőnek.