Nyitókép: Janos Illesi/Getty Images

Fontos kérés érkezett a Balatonról

Infostart
2024. május 6. 05:23
Már két helyen is idegenhonos lénai tokhalat fogtak ki a Balatonból – figyelmeztet honlapján a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. Mint felhívásukban írják, ez nem gond, de az már problémát jelent, ha ezek az invazív fajok kifogásuk után vissza is kerülnek a tóba.

Április 19-én Révfülöpön, majd egy nappal később Balatonlellén akadt horogra egy-egy idegenhonos tokhal. A horgászok nem tudták pontosan meghatározni a halak faját, ezért visszaengedték a Balatonban. „Attól tartottak, hogy esetleg védett vágó tok, vagy nem fogható státuszba tartozó kecsege akadt horgukra” – idézi a Sonline a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. közleményét.

A két esettel kapcsolatban a halgazdálkodó munkatársai egyeztettek több halbiológussal és egy toktenyésztéssel foglalkozó szakemberrel is, akik véleménye egybehangzóan az volt, hogy mindkét esetben a lénai (Acipenser baerii), más néven szibériai tok fajta egyedeit fogták ki a horgászok. Ezt a fajt előszeretettel tenyésztik étkezési célra és több hazai horgásztóban is megtalálható, de nálunk idegenhonos, így

jelenléte nem kívánatos.

„A Balatonban egyébként sem ismerünk őshonos tokféle előfordulást, így nagyon kicsi az esélye, hogy ilyen hallal találkozhatnak a balatoni horgászok. A Balatonban megjelenő lénai tokok minden bizonnyal a vízgyűjtőn létesült halgazdálkodási létesítményekből szökhettek meg” – olvasható.

Mindazonáltal arra kérnek mindenkit, hogy aki ilyen halat fog – annak érdekében, hogy a fogott tokféle meghatározása pontos legyen – a halat alulról, a szájkörnyéken vizsgálják meg és ugyaninnen készítsenek róla képet és természetesen, ne engedjék vissza a tóba!