Rövid, súlyos betegség után, életének 76. évében elhunyt Orosz László, a Budapesti Műszaki Egyetem Fizikai Intézet legendás oktatója - adta hírül a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Kara csütörtökön Facebook-bejegyzésében.
Orosz László az egyetem közleménye szerint "a tudományos ismeretterjesztés és az áltudományok elleni küzdelem terén végzett sokoldalú munkájával több ezer fiatalnak mutatott példát, biztosított maradandó élményt".
Egyetemi tanulmányait a BME Villamosmérnöki Karán végezte, a diploma megszerzése után, 1971-ben hívták meg a Fizika Tanszékre. Tudományos témáit polikristályos fémek rugalmas tulajdonságainak mikrofizikai vizsgálatában, szekunder ion emissziós jelenségek elméleti leírásában, illetve egyszerű fémek felületi elektronsűrűségének a tanulmányozásában találta meg. A pásztázó alagútmikroszkóp sűrűségfunkcionál elmélettel történő leírásában elért eredményeit az 1990-es doktori disszertációjában foglalta össze.
Orosz László 2012-ben a BME Fizika Tanszék egyetemi docenseként vonult nyugdíjba, azóta címzetes egyetemi docensként segítette a Tanszék oktatási és tudománynépszerűsítő tevékenységét.
Előadótermi kiakadása országos hírnevet szerzett neki azok körében is, akiket nem tanított:
Ezzel kapcsolatban egy 2016-os interjúban azt mondta, 25 percenként fel kell rázni valamivel a hallgatókat, mert a közoktatásban nem készültek fel az intenzív figyelemre, úgyhogy ha kell, verbális presszióval ébreszti fel őket.