Nyitókép: pixabay

Esküvői időpont online: van azért még egy-két akadály

Infostart / InfoRádió - Herczeg Zsolt
2023. október 8. 14:21
A házasságkötéshez szükséges dokumentumok többségét már elektronikusan is le tudják ellenőrizni, a jegyzőkönyv aláírása azonban továbbra is megköveteli a személyes jelenlétet a párok számára – mondta az InfoRádióban Tóth János, a Közszolgálati Tisztviselők Szakmai Szervezeteinek Szövetsége és a Jegyzők Országos Szövetségének elnöke.

Megtárgyalta az Országgyűlés azt a törvénymódosítási javaslatot, amelynek értelmében a nagykorú magyar állampolgárok a jövőben elektronikusan is bejelenthetik a házassági szándékukat, emiatt tehát nem kell majd többé bemenniük a polgármesteri hivatalba.

Tóth János arról értesítette az InfoRádiót, hogy a sztenderdeknek megfelelően az esküvőre készülő pár jelenlétében mindig készül egy jegyzőkönyv a házasságkötési szándékról. Ehhez a házasodni kívánóknak magukkal kell vinniük a jegyzőhöz a személyi igazolványukat, a lakcímkártyájukat és a születési anyakönyvi kivonatukat.

Ezen dokumentumok egy részét ma már elektronikusan is le lehet ellenőrizni egybehangzó nyilatkozat alapján.

Az az általános jelenség, hogy az érintettek beviszik ezeket a papírokat a polgármesteri hivatalba, ott az illetékesek megtekintik, majd lemásolják.

Természetesen ilyenkor mindig igazolni kell azt is, hogy nincs törvényes akadálya a házasságkötésnek. Fontos tehát, hogy a pár egyik tagjának se szerepeljen a neve másik házassági anyakönyvben mint házasult. Ha pedig korábban válással zárult egy házasság, azt jogerős bírósági döntéssel szükséges bizonyítani. Számtalan példa volt már arra, hogy ezt sokan figyelmen kívül hagyták és nem volt a birtokukban hivatalos végzés a bontóperről. A Jegyzők Országos Szövetségének elnöke közölte: ma már a házasságkötések 20-30 százaléka sokadik egybekelés.

A jegyzők a házasságkötést megelőzően kérhetik még a születés elektronikus anyakönyvezését is, ami a legbiztonságosabb igazolás ebben az esetben.

A mostani változtatás, az elektronikus szándékbejelentés csak a magyar állampolgárokra vonatkozik. A felsorolt törvényi kötelezettségeket nézve úgy tűnhet, hogy tulajdonképpen jelen pillanatban sincs olyan teendő, amihez szükséges lenne a személyes jelenlét a házassági szándék bejelentésekor, de Tóth János felhívta a figyelmet arra, hogy a jegyzőkönyv aláírás nélkül nem hiteles, tehát emiatt mindenképpen be kell menniük a pároknak a polgármesteri hivatalba.

A törvénymódosítási javaslat értelmében a nagykorú magyar állampolgárok már elektronikusan is bejelenthetik majd a házasodási szándékukat. Kérdés, hogy a szakembereknek milyen részletszabályokat kell majd tisztázniuk ezzel kapcsolatban, hogy mindenki számára átlátható, jogszerű és problémamentes legyen a rendszer. Tóth János tájékoztatása szerint

ma már az érintett párok 99 százaléka rendelkezik ügyfélkapuval, melyen keresztül egyszerűen megtörténhet a bejelentés és az adatok bevitele,

így könnyedén leellenőrizhetők a házasulandók dokumentumai. Fontos kitétel azonban, hogy külön-külön kell a személyes adatokat megadni két külön ügyfélkapun keresztül.

A Jegyzők Országos Szövetségének elnöke szerint a törvénytervezetben megfogalmazottak megvalósíthatók, de több kérdést is felvetnek, melyeket a közeljövőben világossá, érthetővé kell tenni.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Egy törvényjavaslat megkönnyítené a házassági szándék bejelentését
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást