Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége megkongatta a vészharangot a magyar építőipar rendelésállományának drámaian nagy mértékű csökkenése miatt.
Most egy 20 százalékos új építésű lakásszám csökkenés van a múlt évhez képest, amikor is 20.600 új lakás épült. A felújításoknál is jelentős csökkenés van. 250 ezer lakásfelújítással szemben, örülünk, ha egy 180 ezer ebben az évben meglesz - mondta el az InfoRádióban Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke.
A szakmai szervezet vezetője arra is kitért, hogy a lakosság rendkívül árérzékennyé vált. Gyakorlatilag 25 százalékos inflációs áremelkedés volt azoknál az építőipari termékeknél, amelyekből a lakások felújítását el lehet végezni. Ez pedig nem tesz jót az építőipar megrendelésállományának.
Hitelt nem szívesen vesz föl a lakosság. Nem egészítik ki a megtakarításaikat mert két számjegyű, legjobb esetben is kilenc százalékos kamatláb mellett lehet csak kereskedelmi banki hitelhez jutni jelenleg. Drága a hitel, drága az anyag, ezért tehát a lakosság leginkább kivár - tette hozzá Koji László, aki elmondta azt is, hogy a jelenlegi kritikus helyzet miatt esedékes lenne az állami támogatások fölélesztése.
A szakmai szervezet vezetője közölte, hogy az erre vonatkozó tárgyalásokat szakmai körökben már el is kezdték, ami alapján a kormány egy ilyen lépést remélhetőleg akár már az ősz során megtehet.
Az ÉVOSZ elképzelése szerint
egy megfelelő mértékben államilag támogatott országos energiatakarékossági lakásfelújítási program sokat javíthatna a magyar építőipar jelenlegi állapotán.
A műszaki feladat függvényében 5 és 12 millió forint közötti nagyságrendben teljes értékű energiatakarékos felújításokat lehetne elvégezni. Hogyha a felújítás bekerülési költségének egyharmados nagyságrendjében vissza nem térítendő támogatást vagy kamattámogatást kapna az energiatakarékos felújítást végző megrendelünk, akkor az a költségvetés számára úgymond nullszaldós lenne, hiszen az összes bekerülési költség értékének az egyharmada visszamenne különböző adók, járulékok formájában a költségvetésbe amit vagy a kivitelezőnek, vagy a megrendelőnek kell fizetnie - mondta el az InfoRádiónak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége elnöke.