Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy erőfeszítéseik szemmel láthatók, és munkájuk eredményeként a következő évtizedben a tó elfoglalhatja a táj szépsége alapján kiérdemelt helyét az országos turisztikában, mert jelenleg „nem a rangjának megfelelő helyet foglalja el a közgondolkodásban”.
Szerinte olyan nyár következik, amikor a korábbi évek sport- és turisztikai fejlesztéseinek nagy része élvezhető lesz a tókörnyéken.
Bár a tavalyi vízhiányos évben a Velencei-tó kritikus helyzetbe került, a miniszter szerint mostanra jó irányba fordultak a dolgok a sok munkának és „az égieknek is hála”. Az esőre utalva jelezte:
„a turisztikai évadot esővel megnyitni a Velencei-tónál minden eddiginél időszerűbb”.
A megnyitón Gulyás Gergely átadta a Velencei-tóért díjat Görög István ezredesnek, a Pákozdi Katonai Emlékpark Nonprofit Kft. ügyvezetőjének. Mint mondta, a díjazott „olyan időkben is kiállt a honvédelem ügye mellett, amikor azt hittük, kitört a világbéke”.
L. Simon László a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, a Velencei-tavi Kistérségért Alapítvány alapítója elmondta, hogy a vízszint tavalyi drasztikus csökkenése és az ezzel kapcsolatos hírek a másfél évtized alatt elért sikereiket is némiképp beárnyékolták. Továbbra is olyan fejlesztésekért dolgoznak, mint amilyenek a Balaton, a főváros és Tokaj-Hegyalja térségében már megvalósultak.
Tessely Zoltán, a térség fideszes országgyűlési képviselője jelezte, hogy a tókörnyéki településeken nem állt meg az élet a nehéz helyzet miatt, komoly fejlesztések történtek a tavalyi szezonnyitó óta.
A vízszinttel kapcsolatban közölte: január óta minden vízcseppet a Velencei-tóba próbálnak „kormányozni”, ennek eredményeként most 106 centiméteres a vízállás, ez valamivel magasabb, mint tavaly ilyenkor volt.