Ismert, Nagy Márton az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt arról, hogy a Magyar Postát rendbe kell tenni, olcsóbbá téve a működtetést. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium vezetőjének javaslata már korábban felkerült a kormányzati portálra.
A jelenlegi törvény szerint a postának 25 ezernél nagyobb népességszámú településeken 25 ezer lakosonként legalább egy postahelyet kell biztosítania. A tárcavezető javaslat alapján a jövőben 30 ezer lakosra jutna egy hivatal.
Megjegyzendő, hogy a Magyar Posta dönthet úgy, hogy több hivatalt is működtet, viszont ez azt is jelenti, hogy Budapesten és a többi nagyvárosban is számos hivatalt bezárhat az állami vállalat. Eddig Budapesten a jogszabályi kötelezettség alapján előírt 66 posta helyett mintegy 112 posta állt az ügyfelek rendelkezésére, de az új szabály alapján a fővárosban elvileg elég lenne 55 postát üzemeltetni.
A javaslat a fogyasztói szokások átalakulásával indokolja a változtatásokat, ugyanis a letéti úton kézbesített postai küldemények száma az utóbbi három évben 30 százalékkal csökkent.
Tavaly október végén 364 posta működésének szüneteltetésére kényszerült a vállalat, ebből januárban 45 nyithatott ki újra önkormányzati segítséggel. Februárban bejelentették 1200 munkavállaló elbocsátását, a szakszervezeti bérmegállapodás értelmében pedig a Postánál maradt dolgozók mindössze átlagosan 10 százalékos emelést kaptak.
A 24.hu arra is felhívja a figyelmet, hogy a javaslat a postai szolgáltatásokról szóló törvényt azzal is kiegészíti, hogy bevezeti a postai kézbesítést lehetővé tevő automatizált eszköz fogalmát.
A jövőben a könyvelt postai küldemény személyes átadásával egyenértékűnek minősül, amikor a feladó vagy a címzett és a postai szolgáltató között létrejött szerződés alapján a kézbesítést lehetővé tevő automatizált eszköz útján történik a kézbesítés. (Vélhetően csomagautomatákra gondolnak.)
Az egyetemes postai szolgáltatások szabályai úgy módosulnak, hogy az eddigi 20 helyett 10 kilónál nem nehezebb csomagot lehet majd feladni – teszik hozzá.