Nyitókép: groveb/Getty Images

Indulatokat korbácsolt, hogy a zsidó hitközösség venne át egy pesti iskolát

Infostart
2023. április 14. 08:55
A XIII. Kerületi Herman Ottó Általános Iskolában a szülők egy része támogatja a fenntartóváltást, de többen elvinnék gyereküket, ha a BZSH venné át az iskolát.

Érezhetően nő a feszültség az utóbbi napokban a XIII. Kerületi Herman Ottó Általános Iskolában, miután kiderült, hogy a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) átvenné az iskola fenntartási jogát a Közép-Pesti Tankerületi Központtól. A Telex beszámolója szerint egyes szülők üdvözlik a döntést, mások hevesen tiltakoznak. Mindeközben kikerült az iskola falára egy diák által készített, a váltás ellenző plakát is, a következő szöveggel: „Szavazzatok nemmel a zsidó iskolára. Eddig is megvoltak a saját hagyományaink, nem kellenek újak.”

Mint olvasható, március 28-án volt egy szülői fórum az iskolában, ezen részt vett az igazgató, Ágni Dóra, a tankerület vezetője, Házlinger György és a BZSH ügyvezető igazgatója, Kunos Péter is. A megbeszélés előtt az intézményvezető levélben tájékoztatta a szülőket a fenntartóváltásról. Ebben idézte a köznevelési törvény ide vonatkozó részét, miszerint akkor adható át nevelési-oktatási intézmény világnézeti szempontból elkötelezett fenntartónak, ha a kiskorú gyerekek esetében a szülők, nagykorúaknál a tanulók több mint a fele támogatja ezt. A hírportálnak nyilatkozó egyik szülő szerint ez ugyanakkor inkább „kocsmaszintű” beszélgetés volt, ahol olyan megjegyzések is elhangzottak, mint hogy „zsidó uralom” lesz az iskolában.

Egy másik szülőt az aggasztja, hogy ha bekövetkezik a fenntartóváltás, akkor nem csak a szülők fogják elvinni másik iskolába a gyerekeiket, de tanárok is távozni fognak, éppen ezért ő biztosan nem fogja megszavazni a változtatást. Leszögezte, hogy nincs baja a zsidó vallással, de szerinte most minden jól működik. Vele szemben van, aki homlokegyenest máshogy gondolja, és a fenntartóváltásban látja az egyetlen menekülőutat.

A kialakult helyzetről az iskola igazgatója azt mondta, a fenntartóváltást a BZSH kezdeményezte, és szeptember 1-jétől kerülhetne át egyházi fenntartásba az iskola. Arra a kérdésre, hogy mit gondol arról, hogy az iskolában felerősödtek a diszkriminatív hangok, Ágni Dóra azt mondta, hogy a Herman iskola befogadó és elfogadó közösség, antiszemita, negatív hangok ezelőtt sem voltak és azóta sincsenek. „Az iskolában egyetlen – a fenntartóváltás ellen agitáló – ártatlan plakát született egy diák részéről, amelyet az én közbelépésem előtt már kollégáim eltávolítottak. Antiszemita, negatív hangok ezelőtt sem voltak és azóta sincsenek nálunk. A Herman iskola egy befogadó és elfogadó közösség” – fogalmazott.

A szülők jövő héten – hétfőn és kedden – szavazhatnak a fenntartóváltásról. A döntést ezek ismeretében május végéig hozza meg a köznevelésért felelős miniszter, vagyis Pintér Sándor.

BZSH: nem cél a vagyonszerzés

A BZSH a szülőknek kiküldött leveleiben azzal indokolta a fenntartóváltás szorgalmazását, hogy a BZSH Külkereskedelmi Technikumának igazgatója szeretné bővíteni oktatási intézményének portfólióját és a Budapesti Gazdasági Egyetemmel indítanának egy közös technikusképzést, így a diákok könnyebben bekerülhetnének az egyetem külkereskedelmi szakára. Viszont ehhez erős nyelvtudásra van szükség már az általános iskolában is, ezért szeretnének együttműködni a Herman Ottó Általános Iskolával.

„Minden előzetes híreszteléssel szemben a BZSH célja semmiképpen sem a vagyonszerzés, hanem a közösségépítés. A zsidóság gyakorlása, a vallásosság egyáltalán nem kötelező, csak egy lehetőség. Bárki bármilyen hittanra járhat, de választhatja az erkölcstant is, ugyanúgy lesz karácsony és Mikulás is, de mellé tesszük a zsidó ünnepeket is” – olvasható egyik levelükben.