Nyitókép: Facebook/Pedagógusok Szakszervezete PSZ

Oktatásügyi népszavazást kezdeményez a PSZ

Infostart
2023. március 14. 20:43
Öt kérdés mellé 200 ezer aláírást szeretne összeszedni.

Oktatási kérdésekről nyújtott be országos népszavazási kezdeményezést a Pedagógusok Szakszervezetének két alelnöke, Gosztonyi Gábor és Totyik Tamás, öt kérdéssel; a kérdések már a Nemzeti Választási Iroda asztalán vannak - derül ki a Telex cikkéből.

A kérdések a következők:

  1. „Egyetért-e Ön azzal, hogy köznevelési intézményben 5. évfolyamtól tantárgyat csak az adott tantárgynak megfelelő szakos tanár taníthasson?”
  2. „Egyetért Ön azzal, hogy a tanuló a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 6. mellékletben meghatározott testneveléssel együtt számított heti óraszáma három órával csökkenjen?”
  3. „Egyetért-e Ön azzal, hogy a helyi tanterv a tanórai foglalkozások időkerete harminc százalékának felhasználásáról rendelkezhessen?”
  4. „Egyetért-e Ön azzal, hogy állami fenntartású általános iskolát csak a felvételi körzet szerinti településen megtartott helyi népszavazás támogató döntése esetén lehessen megszüntetni?”
  5. „Egyetért-e Ön azzal, hogy köznevelési intézményben tanórai foglalkozást csak pedagógus-munkakör betöltéséhez szükséges szakképzettséggel rendelkező személy tarthasson?”

A kezdeményezésről kedd délután tettek bejelentést a Hősök terén.

A referendum azt célozza, hogy

  • csökkenjenek a diákok terhei
  • legyen új szemléletű a tanterv.

A népszavazáshoz 200 ezer aláírást szeretne összegyűjteni a PSZ (120 nap alatt), de a kérdéseket az NVI-nek is hitelesítenie kell 60 napon belül. Legutóbb a Momentumnak sikerült ennyi szignót gyűjtenie az olimpiarendezés ügyében, akkor a MOB, a főváros és a kormány kihátráltak a rendezésből az aláírások összegyűjtése után (akkor mivel budapesti lett volna a népszavazás, kevesebb aláírás is elég lett volna).

Egy népszavazás akkor érvényes, ha a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok és a magyarországi lakcímmel nem rendelkező, a központi névjegyzékben regisztrált választópolgárok több mint fele érvényesen szavaz.

Ha a népszavazás érvényes és eredményes lesz, akkor kötelező érvényű az Országgyűlésre nézve - három éven át.