Nyitókép: BKK

Péntektől nagy és hosszú lezárás jön Budapest egyik legforgalmasabb pontján

Infostart
2023. február 28. 06:13
A népligeti felüljáró állapotfelmérése új szakaszba lép, júliusig sávlezárások jönnek.

A népligeti felüljáró állapotfelméréséhez kapcsolódó munkálatok várhatóan március 3-án lépnek abba a szakaszba, amelyhez már elengedhetetlen a forgalom korlátozása – tájékoztatta a Budapest Közút a Világgazdaságot.

Péntektől részleges lezárás lép életbe az Üllői út és a Könyves Kálmán körút kereszteződése fölötti felüljárón. Az előzetes információk szerint a hídon a városközpont irányába csak egy sávon lehet majd haladni, a városközpontból kifelé mindkét forgalmi sáv járható lesz. A forgalmi rend változása ideiglenes, de hosszan érvényben marad: egészen júliusig tart a korlátozás.

A népligeti felüljáró, illetve az alatta lévő kereszteződés Budapest egyik legforgalmasabb útszakasza, a változások tömegeket érintenek. A Budapest Közút adatai szerint a felüljáró napi forgalma 15 ezer jármű irányonként. Valószínűsíthető, hogy az Üllői úton észak felé tartó forgalom egy része a felüljáró helyett a Könyves Kálmán körúton folytatja útját. Az Üllői úton a reggeli és a délutáni csúcsban lehet számítani nagyobb sorképződésre, a forgalom lassulására.

A népligeti felüljáró állapotának részletes felméréséhez szükséges munkálatok szerződéses értéke nettó 185 millió forint. A közbeszerzési eljárásban a legolcsóbb ajánlatot az A-Híd Zrt. adta, így ő kapta a megbízást, amelynek feladatai:

  • a két kiválasztott hossztartó gerenda eltávolítása, illetve a részleges bontás, amely kiterjed a burkolatra, a szalagkorlátra, a szegélyekre és a dilatációkra is
  • a szükséges forgalomtechnika kiépítése
  • az ideiglenes vízelvezetés kialakítása

Mindez a hídon haladó, illetve a híd alatti forgalom biztonságát és a szabadon maradó szerkezetek védelmét szolgálja. A laboratóriumba szállított minták átfogó műszaki vizsgálatát és a bontás nyomán szabaddá vált szerkezeti elemek állapotának helyszíni vizsgálatát a cég megbízásából a szerződés keretében a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakemberei végzik el.

A lezárásra azért van szükség, mert megkezdődött az 1978-ban átadott műtárgy állapotának részletes vizsgálata. A lap szerint a vizsgálat arra a kérdésre keresi a választ, hogy el kell-e bontani a Népligeti felüljárót.