Nyitókép: Az életműdíjas id. Szakcsi Lakatos Béla zongoraművész, a Nemzet Művésze a Petőfi Zenei Díjak átadásán 2022. január 20-án. MTI/Cseke Csilla

Közzétették, mikor temetik Szakcsi Lakatos Bélát

Infostart / MTI
2022. október 7. 16:47
A magyar dzsessz kiemelkedő alakját Budapesten, a Fiumei úti sírkert, 41-es művészparcellájában helyezik örök nyugalomra.

A Kossuth- és Liszt-díjas zongoraművész, a nemzet művésze életének 80. évében, október 2-án hunyt el.

Családja várja mindazokat, akik szerették, tisztelték és becsülték; kérésükre a résztvevők kegyeletüket jelképesen, egy szál fehér rózsával róhatják le. A szertartás nem lesz sajtónyilvános - közölte a Nemzeti Örökség Intézete.

Szakcsi Lakatos Béla a hatvanas évek közepétől lépett fel saját zenekaraival, a hetvenes évektől a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola jazz-zongora szakán tanított. Koncertjein a dzsessz és a kortárs improvizációt ötvözte, a klasszikus- és kortárs zenére, a népzenére, valamint a dzsesszre egyaránt reagáló, progresszív előadásokat hozott létre.

Művészete elismeréseként 1987-ben megkapta a Liszt Ferenc-díjat, 1994-ben a Szabó Gábor-életműdíjat. 2002-ben érdemes művész lett, és elnyerte a Budapestért Díjat. 2005-ben vehette át a Kossuth-díjat, 2006-ban Prima-díjas lett, 2010-ben a Magyar Kultúra Követe, valamint Hazám-díjjal ismerték el tevékenységét. 2014-ben a Nemzet Művésze díjjal tüntették ki, 2018-ban Fonogram-díjat kapott, 2022 januárjában a Petőfi Zenei Díj átadóján életműdíjban részesült.

Idén szeptemberben jelent meg CD-n a bibliai képekre épülő, az emberi döntések felelősségét feszegető nagyszabású misztériumjátéka, A tudás fája, amelyet élete fő művének tekintett. A Kulturális és Innovációs Minisztérium saját halottjának tekinti Szakcsi Lakatos Bélát.