Idén nőtt a kolerás megbetegedések száma, különösen a szegényebb országokban és a háború sújtotta térségekben. Rusvai Miklós víruskutató szerint a betegséget okozó baktérium jelenléte olyan, folyamatos problémát jelent bizonyos országokban, mint nálunk a szalmonella. Ez azt jelenti, hogy állandóan jelen van és bizonyos körülmények között felüti a fejét.
Ez történt most Haitiban, ahol három év után először jelentettek kolera miatti halálozást október elején. Az ország egészségügyi minisztere szerint a kór gyorsan terjedhet, ami aggodalomra ad okot, különösen az egy évtizede csaknem tízezer ember halálát okozó járvány emlékét felidézve. Az üzemanyaghiány és a régóta tartó tüntetések miatt országszerte megszűntek az alapvető szolgáltatások, köztük az orvosi ellátás és az ivóvíz-szolgáltatás, melyek a kolera megfékezésében és a betegek megmentésében kulcsfontosságúak.
A Haitin tapasztalt kitöréssel kapcsolatban Rusvai Miklós az InfoRádióban elmondta: a baktériumot az országba a 2013-as földrengés idején hurcolták be valószínűleg a nepáli rendfenntartó alakulatok, és azóta fordul elő - főleg olyankor, amikor az egészséges és tiszta ivóvízzel való ellátás veszélyben van.
Igaz ugyanakkor az is, hogy bizonyos országokban a kolera teljesen eltűnt. Európában például az utolsó nagy járványok a múlt században, az 1900-as évek második felében voltak. Az utóbbi időben
hozzánk legközelebb a kolera Ukrajnában fordult elő: hat nagy járvány volt az országban az 1980-as évek óta.
Ennek az évezrednek az elején a Fekete-tenger északi partvidékén, Mariupol és Melitopol környékén voltak lokális kolerajárványok több halálesettel. Ezért kongatta a vészharangot Mariupol polgármestere, amikor az ostrom idején az ivóvízellátás zavart szenvedett a városban. Akkor kitörhetett volna egy kolerajárvány, ez valóban egy reális veszély volt abban az időben - mondta a víruskutató. Mindezzel együtt a betegség elsősorban délkelet-ázsiai országokban jellemző.
Az Egészségügyi Világszervezet pár nappal ezelőtt azt jelentette, hogy 26 országban van kolerajárvány. Ezzel kapcsolatban Rusvai Miklós elmagyarázta: a kolera kifejezetten emésztőszervi fertőzést okoz, és úgynevezett orofekális módon terjed, vagyis
az emberi széklettel fertőzött ivóvíz vagy élelmiszer viszi tovább a fertőzést.
Ez az oka annak, hogy elsősorban a tiszta ivóvízzel, illetve a személyi higiénia fokozásával, rendszeres kézmosással lehet küzdeni ellene. Amennyiben ezek nem biztosítottak (például háború, földrengés vagy más természeti katasztrófa miatt), akkor a fertőzött területeken fellángolhat a kolera. Ha a higiéniás feltételek biztosítottak, akkor a környezetben ott maradhat, de betegséget nem fog okozni.
A kolera egyébként nagyon erős hasmenéssel és erős hányással jár, ami miatt a beteg előbb-utóbb annyira kiszárad, hogy meghal.
(A nyitóképen: A Portugál Vöröskereszt munkatársai az ENSZ gyermekvédelmi alapja, az UNICEF által az Idai ciklon károsultjainak felállított egészségügyi központban, a mozambiki Beira nagyvárosban 2019. március 28-án, két héttel a ciklon elvonulása után. Az ivóvíz hiánya miatt kolerajárvány alakult ki.)