Nyitókép: Mohai Balázs

Jászai Gellért: a 4iG kereste meg az államot a Vodafone kapcsán

Infostart
2022. augusztus 30. 08:43
A 4iG vezére a Vodafone Magyarország Zrt.-t felvásárlásáról azt mondta: ez nem államosítás, hanem a kormány egyik legrégebbi nemzetstratégiai céljának megvalósítása a magán- és állami tőke összefogásával.

Az Index a 4iG elnök-vezérigazgatójával közöl interjút. Jászai Gellért szerint a Vodafone magán-állami megvásárlása minden tekintetben piaci tranzakció, amelyben a 4iG többségi, a magyar állam pedig kisebbségi befektetőként vehet részt. Az állami szerepvállalás nemzetközi szinten is teljesen normális és egészséges a közszolgáltatások és olyan stratégiai iparágak tekintetében, mint amilyen a távközlés, mutatott rá Jászai Gellért.

Elmondása szerint több mint egy évvel ezelőtt kereste meg a Vodafone Group akvizíciós területének vezetőjét azoknak a piaci híreknek a hatására, hogy a vállalat egyes érdekeltségeit értékesíteni szeretné. Az előzetes tárgyalások után ajánlotta fel a kormánynak a kisebbségi tulajdonszerzés lehetőségét.

"Fontos megérteni a vállalatcsoportunk működéséhez, hogy a 4iG egy tőzsdei társaság, amely nem csupán szigorú szabályrendszer alapján működik, hanem jelentős nemzetközi – német, portugál, török – befektetői háttérrel is rendelkezik, ezért a piac írott és íratlan szabályainak megfelelően kizárólag transzparens, minden szempontból áttekinthető tranzakciókat bonyolíthat le" - hangsúlyozta Jászai.

A kormány részéről Orbán Viktor miniszterelnök Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert jelölte ki a tranzakcióval kapcsolatban felelősként. Vele egyeztetett a 4iG.

Arra a kérdésre, miért szerez tulajdont az állam egy telekommunikációs cégben, Jászai Gellért felidézte: a szektor privatizációja és a nagy nemzetközi távközlési vállalatok beengedése a hazai piacra úgy zajlott, hogy közben az állam és a hazai magántőke is hosszú időre kiszorult ebből a stratégiai iparágból. A Vodafone-tranzakcióval ez az állapot változik meg, a nemzeti tőke csak egy 30 éves lemaradást hoz be. Más európai országokban az államok mindvégig törekedtek arra, hogy meghatározó tulajdonrészük maradjon a stratégiai szolgáltatókban.

A Vodafone 715 milliárd forintos árával kapcsolatban megjegyezte: a vállalati érték meghatározása és a tranzakció hitelességének szempontjából érdemes tudni, hogy a Vodafone-akvizíció előkészítésével és finanszírozásának megszervezésével kapcsolatban hónapok óta dolgoznak a világ egyik legnagyobb befektetési bankjával, az amerikai JP Morgannel.

Mint mondta, most az utolsó puzzle is a helyére kerül. "A Vodafone megvásárlásával sikeresen konszolidálhatjuk a piacot, amit az elmúlt évtizedekben senki nem tudott véghez vinni, pedig több nemzetközi szereplő is próbálkozott vele.

A 4iG-csoport digitális infrastruktúrája – kiegészülve a Vodafone-éval – évtizedekre biztosíthatja meghatározó piaci pozíciónkat,

ami által egy olyan nemzeti szereplő jön létre a távközlési piacon, amely méretéből fakadóan bárkivel felveszi a versenyt hazai viszonylatban, és elég erős bázist fog jelenteni a csoport további nemzetközi terjeszkedéséhez, amelyet az eddigieknek megfelelően balkáni fókusszal folytatunk."

A brit telekommunikációs vállalat múlt hétfőn jelentette be, hogy 715 milliárd forintos üzlet keretében megválik a Magyarországi érdekeltségétől, amelynek új tulajdonosa a 4iG Nyrt., valamint a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-n keresztül a magyar állam lesznek.