Nyitókép: Teka77/Getty Images

Így veszi át az uralmat az omikron Magyarországon

Infostart
2021. december 14. 11:02
Vattay Gábor járványelemző szerint legkésőbb január legelején már látszani fog a magyar járványgörbén az új variáns elterjedésének hatása.

A Portfolio Vattay Gábor, az ELTE TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék vezetője segítségével igyekezett modellezni, mit okozhat a magyar járványhelyzetben az omikron mutáns megjelenése és várható elterjedése. Az első új variáns által okozott megbetegedés igazolását Müller Cecília országos tiszti főorvos hétfőn jelentette be.

Vattay Gábor arra hívja fel a figyelmet a cikkben, hogy

Magyarország nem deríti fel, hogy melyik törzs a domináns, illetve miként veszi át egyik variáns helyét egy másik,

ezért külföldi, dán példa alapján igyekszik megjósolni a hazai helyzetet.

Ott pénteken a koronavírusos esetek 13 százalékáért volt felelős az omikron. A járványelemző laikus szemmel talán meglepően rohamosnak tűnő terjedést valószínűsít, szerinte kedden, azaz négy nappal később már minden második esetért az új mutáns a felelős.

Az esetek számát nagyon megdobta az új törzs megjelenése Dániában:

Hasonló adatokat rögzítettek az Egyesült Királyságban is, amiből arra következtet, hogy 5-10 százalékos elterjedtség nagyon felviszi az új esetszámot. Mivel nálunk ez – még – nem történt meg, 5 százalék alatt lehet az omikronfertőzések aránya.

Az omikron háromnaponta duplázza meg az új esetszámot

– szögezi le. Ebből pedig az következik, hogy három héten belül meg kell mutatkoznia a magyarországi járványgörbén az omikron hatásának.

Dél-Afrikában sokkal elterjedtebb már a variáns, az ottani kórházi adatokból azt szűri le, hogy

az omikron nem kevésbé súlyos lefolyású, mint a delta.