Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Teljesen átalakította a budapesti utazási szokásokat a koronavírus-járvány

Infostart
2021. november 9. 17:43
A koronavírus és a vele érkező otthoni munkavégzés tartósan megváltoztathatja a budapesti mobilitási szokásokat.

Érezhetően kevesebben veszik igénybe a közösségi közlekedést és a taxitársaságok szolgáltatásait Budapesten, miközben a legtöbben elégedettek a közlekedési szolgáltatók a járványhelyzetre adott reakciójával – derül ki a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) legfrissebb kutatásából, amelyet a napi.hu ismertet.

A felmérés eredményei szerint a koronavírus-járvány hosszú távú hatásai leginkább a tömegközlekedési és a taxizási szokások változásában érthetők tetten. A közösségi közlekedéssel naponta utazók aránya jelentősen csökkent és megnőtt azoké, akik a BKK járatait teljesen elkerülik a fővárosban. Ez a trend azonban nem hozta magával más eszközök (autó, kerékpár, robogó) használatának növekedését, ami azt jelenti, hogy az emberek összességében kevesebbet közlekednek Budapesten.

A válaszolók harmada úgy vélte, a járvány teljes lecsengése után is kevesebbet fog közlekedni a fővárosban, legyen szó akár saját eszközről, akár tömegközlekedésről, a változás tehát tartósnak ígérkezik.

Csökkent a taxival utazók aránya, amely érzékenyen érintheti a taxitársaságokat. A taxikat legalább havonta igénybe vevők aránya (11 százalék) nem változott, de az alkalmanként taxizók közül többen már egyáltalán nem használják ezt a szolgáltatást.

A legmodernebb közlekedési eszközök közül a Budapesten közlekedők ötöde vett már igénybe autómegosztó, és negyede bicikli-, roller- vagy robogómegosztó-szolgáltatást – közölte a BKIK.