A variáns alapját adó C.1.2 változatot a koronavírus harmadik hullámában, idén májusban fedezték fel az országban. Azóta a legtöbb dél-afrikai tartományban felütötte már a fejét, illetve hét országba is eljutott Afrikában, Európában, Ázsiában és Óceániában. Az ország Fertőző Betegségek Nemzeti Intézetének és a KwaZulu-Natal kutatási innovációs és szekvenálási platformnak kutatói tanulmányozzák a friss variánst, mellyel kapcsolatosan a medRxiv platformján tettek közzé szakértői ellenőrzés előtt álló tanulmányt, írja a Business Standard.
A C.1.2 és a friss változat egyaránt a C.1-re vezethetők vissza: ez a variáns dominált Dél-Afrikában a koronavírus első hullámának idején, utoljára idén januárban tudták azonosítani mintában.
A C.1.2 variáns fokozott átvihetőséggel és csökkent semlegesítési érzékenységgel rendelkezik, írta a kutatócsapat az összefoglalóban.
A C.1-hez képest az új variáns jelentősen mutálódott,
több mutációval távolodik a Vuhanban szekvenált eredeti vírustól, mint bármely más, világszerte eddig észlelt aggályos variáns vagy érdeklődésre számot tartó variáns.
Az adatok szerint a C.1.2 évente 40,8 mutáción megy át, ami 1,7-szer gyorsabb változást jelent, mint a jelenlegi globális trend, és 1,8-szor gyorsabb a kezdeti becsléseknél. A kutatók szerint az alfa, béta és gamma változatok kialakulásához is hasonlóan rövid, fokozott evolúciós időszak társult.
A C.1.2 tüskefehérjéjén található mutációk 52 százaléka már korábbi variánsok esetében is megfigyelhető volt. A tanulmány azt is megállapította, hogy a C.1.2 jelenlétét igazoló szekvenált minták száma Dél-Afrikában havi szinten folyamatosan emelkedett, a májusi 0,2 százalékról júniusban 1,6 százalékra, júliusban pedig 2,0 százalékra. A kutatók szerint ez hasonló a béta és delta korai terjedésének dél-afrikai jellemzőihez.
További vizsgálatokra van szükség a mutációk hatásának megismerésére, amelyek
képesek lehetnek a semlegesítő antitestek elkerülésére,
illetve a kutatók szerint azt is meg kell érteni, hogy ez a variáns átveheti-e a dominanciát a deltától.
Mindeközben India is beszámolt a koronavírus delta variánsa új, AY.12-es alvonalának jelenlétéről, amelyet nemrég Izraelben írtak le. Számos olyan esetet, amelyet korábban a deltának tulajdonítottak, most AY.12-változatnak minősítettek át.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!