A Fővárosi Önkormányzat a koronavírus-járvány kezdete óta folyamatosan tájékoztatja a budapestieket arról, hogyan győzhető le a világjárvány, mit tehetnek a fővárosiak azért, hogy minél hamarabb visszatérhessenek a régi életünkhöz. A járvány mostani szakaszában az oltás jelenti a megoldást, ezért kezdett a főváros a budapestieket megszólító kampányba – olvasható a Főpolgármesteri Hivatal közleményében.
Budapest vezetése egy Fővárosi Oltási Tervvel ment csütörtökön tárgyalni a területi közigazgatásért felelős államtitkárhoz, György Istvánhoz.
A Fővárosi Önkormányzat egy hatpontos tervvel szeretne segíteni, hogy minél hamarabb és minél többen legyenek beoltva.
Az oltási terv javasolja a kormányzatnak, hogy az általuk kijelölt oltópontok mellé további helyszíneket vonjanak be a főváros és a kerületek segítségével, a kerületi egészségügyi infrastruktúra bevonásával. Az oltópontok kialakítása mellett a Fővárosi Önkormányzat vállalja a saját infrastruktúra személyzetének átoltását, meglévő intézményi orvosainak, külső egészségügyi szolgáltatóinak és foglalkozásegészségügyi szolgálataink bevonásával. Felajánlja a kormányzatnak a lakossági szűrés során már bevált időpontfoglaló rendszert az oltópontokhoz.
A Fővárosi Oltási Terv szerint átmeneti kormányzati felmentés esetén a sport és kulturális intézmények is alkalmasak lehetnek oltópontok kialakítására, könnyen fertőtleníthető paravánokkal az oltásra várók és a már beoltottak elválaszthatók, hiszen minden ilyen intézményben nagy terek állnak rendelkezésre. A főváros ezekkel a javaslatokkal a háziorvosoknak segítene, róluk szeretné levenni a terhet, és természetesen elősegíteni, hogy minél több budapesti, minél hamarabb megkaphassa az oltást.
Mint írják,
összesen 30 ilyen oltópont jöhet létre, ha a kormányzat elfogadja a főváros javaslatait.
A Fővárosi Oltási Terv hat pontja összefoglalva:
- „A kerületekkel közösen háziorvosi rendelők mellett javasoljuk dedikált oltópontok kialakítását, ezzel is gyorsítva az eljárást. Összesen 30 darab oltópontot tudunk létrehozni, helyszínenként pedig egy nap alatt 3000 főt lehetséges beoltani.
- Vállaljuk, hogy a fővárosi és kerületi fenntartású intézményekben dolgozókat vagy újonnan beköltözőket (idősotthonok, hajléktalanellátók), és a főváros kritikus infrastruktúráinak személyzetét (BKK, FKF és egyéb cégek munkatársait) orvosok bevonásával mi magunk átoltjuk.
- Felajánljuk a lakossági szűrés során már bevált időpontfoglaló rendszerünket az önkormányzati és a kormányzati oltópontokhoz is.
- Az oltóközpontok helyszíneinek biztosítása mellett önkéntesekkel és rendészekkel is tudjuk segíteni az oltások lebonyolítását.
- Tájékoztatási kampányt folytatunk az oltási hajlandóság növelése érdekében. Nagyon fontos, hogy az emberek bizalommal legyenek a vakcinák iránt.
- Oltást adni jelenleg csak szigorú körülmények között, orvosi rendelőben lehetséges beadni, ezért átmeneti kormányzati felmentés szükséges a tömeges oltások megkezdéséhez. Leginkább sport és kulturális intézmények lehetnek alkalmasak, ahol mosható fertőtleníthető paravánokkal az oltóhelyek leválasztása könnyen megoldható. Londonban még koncertek is vannak a nagy oltópontokban, így kötik össze kellemeset hasznossal. Miért ne lehetne ilyen Budapesten is?”
A közlemény arra is kitér, hogy az oltást népszerűsítő kampánnyal párhuzamosan február 18–27. között két helyszínen, a Városháza parkban (V. kerület) és a Széll Kálmán téren folytatódik a főváros lakossági koronavírus tesztprogramja, minden nap reggel 8 és este 18 óra között.
Ismételten kiemelik, a tömeges tesztelés a legnagyobb fegyver a koronavírus terjedése ellen, ameddig nincs mindenki számára elérhető vakcina. Ahogy más európai nagyvárosok, úgy
Budapest is elkötelezett az oltás népszerűsítése, támogatása mellett.
Egyedül a széleskörű oltás jelenti a kiutat ebből a világjárványból, az egyetlen megoldást, hogy megmentsük magunkat, embertársainkat a Covid-19 megbetegedéstől, és visszakaphassuk korábbi életünket – zárul a kommuniké.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!