Az elmúlt egy-két nap reménykeltő adatai után újra száz közelében a koronavírus-betegség szövődményeiben elhunytak száma, és 1500 fő fölötti új fertőzöttet találtak a laborokban. Napi adatok itt. Az operatív törzs ezért nem lazíthat, szerdán is összeült, majd meghirdette online sajtótájékoztatóját.
A rendőri intézkedésekről Kiss Róbert, az ügyeleti központ vezetőhelyettese beszélt:
- 142 maszkszabálysértőt találtak a keddi napon
- nem történt tiltott vendéglátóhelyen tartózkodás
- 325 ember nem tartotta be a kijárási és gyülekezési szabályokat az elmúlt 24 órában.
Karanténadatok: 3051 karantént rendeltek el, 18 205 az összes száma. Mobilon 2176 ember ellenőrizhető.
Müller Cecília országos tisztifőorvos azt mondta, a járvány "nem enged a szorításából", ezt a már ismert járványadatok felsorolásával támasztotta alá. Külön kiemelte,
hosszú idő után először emelkedett az aktív fertőzöttek száma is.
Úgy látja, nem helyes, ha "enyhítünk, majd szigorítunk", inkább a lassú enyhítésben látja a járvány megszüntetésének lehetőségét, de "egyelőre ennek még nincs itt az ideje".
Hangsúlyozta, hogy újra emelkedőben van a kórházban ápoltak száma, igaz, nem nagy mértékben, viszont a lélegeztetőgépre szorulók is újra többen vannak, mint 300.
Világossá tette, hogy csak a megfelelő számú oltott személy teremtheti meg a nyájiimmunitást Magyarországon.
Elmondta még, mások mellett
Szegeden, Székesfehérváron, Szolnokon, Zalaegerszegen és 5 Budapest-környéki településen is erősödött a koronavírus-örökítőanyag jelenléte a szennyvízmintákban.
Nőtt a brit mutáns jelenléte is, 193 főnél mutatták ki eddig ezt a vírusvariánst.
"Ezzel azért foglalkozunk, mert bár nem okoz súlyosabb megbetegedést, de gyorsabban terjed, nagyobb a fertőzőképessége, egy fertőzött személy legalább másik négynek át tudja adni a vírust."
Más mutánst továbbra sem mutattak még ki Magyarországon - tette hozzá Müller Cecília, megjegyezve, hogy a tudósok szerint a magyarországi vakcinák hatásosak a brit mutáns ellen, de
a dél-afrikai és brazil mutánssal kapcsolatban még nagy a bizonytalanság, ami az oltások hatékonyságát illeti,
nincs elég adat.
Megerősítette, Magyarországon van az 550 ezer Sinopharm-vakcina, de a leirata is - utalt arra, hogy keringenek ezzel ellentétes hírek is.
Fontosnak nevezte, hogy akit oltásra hívnak, ne mulassza el a lehetőséget, aki pedig még nem tette, regisztráljon a Vakcinainfo.gov.hu portálon.
348 927 személy kapott már legalább egy oltást, az ő több mint egyharmad részük már a második vakcinát is megkapták. Elenyésző számban kapnak panaszt olyanoktól, akiket már beoltottak, ami az oltóanyagokba vetett bizalom miatt fontos Müller Cecília szerint.
Kérdések - válaszok
- Ki kérheti az otthoni oltást?
- Alapvetően nem lehet kérni. Oltópontokon és háziorvosi rendelőkben oltunk. De ha a háziorvos jelzi, hogy valaki nem tud eljutni az oltópontra vagy a háziorvosi rendelőbe sem, felmérve a beteg állapotát megállapíthatja, hogy az adott beteg otthon oltandó. Orvosi döntés.
- Van-e olyan betegségcsoport, amelynél nem hatásos az oltás? Mi a helyzet az autoimmun betegségekkel?
- Nagyon nehéz erre válaszolni... Önmagában az autoimmun betegség nem ellenjavallata az oltásnak, a kezelőorvossal kell megbeszélni.
- Mikorra várható, hogy oltani lehet a kínai oltással?
- Tanulmányozzuk a dokumentációt és az oltóanyagot is. Egyik vizsgálat generálja a másikat, ennek van egy menete, szakmaisága, türelmet kérünk.
- Milyen következménye van annak, ha valaki tünetmentes koronavírusosként kap vakcinát?
- Erről nem tudunk, de ez más betegségek védőoltásainál is fennálló bizonytalanság. Ha két oltás között derül fény a fertőzöttségre, a második vakcinát a beteg később kapja meg.
- Mi a helyzet influenzafronton?
- Elenyésző az influenzások száma. 100 ezer főből 53-an mutatnak influenzaszerű tüneteket. De minden koronavírus miatt levett mintát megvizsgálunk influenzára is. A jó adat a maszkviselés és a távolságtartás miatt van.
InfoRádió: - Sajtóhírek szerint nem érkezett meg a kínai vakcina dokumentációja. Mi a helyzet?
- Megérkezett.
- Nyilvános-e, hogy hol vannak az oltópontok?
- Az összes fekvőbeteg-intézmény kijelölt oltóponttá vált (102), és a háziorvosi rendelők is oltópontnak minősülnek, mintegy 5000.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!