Nyitókép: BKK

A fővárosi járatsűrítésről egyeztetett a BKK és a kormányhivatal

Infostart
2020. december 16. 11:14
A kormányhivatal kérésére a BKK újabb adatokkal támasztotta alá, hogy minden hadra fogható járművet forgalomba állított Budapesten.

A kormány november 3-i rendelete kötelezi a tömegközlekedési szolgáltatókat, hogy a reggeli és délutáni csúcsidőszakban növeljék a járatsűrűséget, hogy minél kisebb legyen a tumultus a járatokon, elősegítve így a járvány elleni védekezéshez szükséges távolságtartást.

Mióta megjelent a rendelet, folyamatosan egyeztet a Budapesti Közlekedési Központ és a Fővárosi Kormányhivatal: utóbbi tovább sűríttetné a menetrendeket bizonyos vonalakon, előbbi viszont rendre közli, hogy nincs több járműve, és már korábban bevezette a kormány által kért járatsűrítéseket (a tavaszi járványidőszakban és azóta is többször változtattak a menetrendeken).

A kormányhivatal felrótta a BKK-nak, hogy november 5-ig kellett volna megküldenie a járatsűrítési tervét, de "a kormányhivatal többszöri felszólítása után, negyedik alkalommal sem nyújtott be elfogadható beadványt a járatsűrítésre, a tervben ugyanis olyan információk szerepelnek, amelyeket a BKK szakmailag nem támasztott alá."

A BKK személyes egyeztetést kezdeményezett, amelynek nyomán szerdán közölték: cégük újabb adatokkal támasztotta alá azt, amit egyébként már november eleje óta hangsúlyoz:

a Kormány által kért járatsűrítéseket november 16-ig, immár 30 napja bevezette, mindezt azokon a vonalakon, ahol lehetséges és célszerű volt,

ennek köszönhetően a fővárosi közösségi közlekedés jelenleg a létező legnagyobb kapacitással üzemel, hogy a Budapesten közlekedők a legnagyobb biztonságban utazhassanak.

Azt írták, hogy a két lépésben, szeptemberben és novemberben bevezetett járatsűrítéseket a hadra fogható járművek „bevetésével” az M3 és az M4 metró, az 1-es, a 4-es, a 6-os villamos és a budai fonódó villamoshálózat vonalain, továbbá a Rákóczi úti tengelyt, illetve a nagy kerületközpontokat, lakótelepeket kiszolgáló buszvonalakon – így a 9-es, a 23-as, a 31-es, a 32-es, a 85-ös, a 95-ös, a 105-ös, a 151-es, a 159-es vonalon –, továbbá a 76-os és a 79M trolibusz vonalán hajtotta végre. Ezek azok az úgynevezett gerincvonalak, amelyek jelenleg is a legnagyobb kihasználtsággal üzemelnek.

Emellett egyébként az adventi hétvégéken több vonalon (például a bevásárlóközpontokhoz) mentesítő járatokat indítanak vagy nagyobb kapacitású járműveket állítanak forgalomba.