A friss adatok szerint huszonnyolc koronavírusos halottat regisztráltak egyetlen nap alatt Magyarországon, továbbra is ezer fölött a napi új fertőzöttszám, az aktív, regisztrált koronavírusosok lassan harmincezren vannak.
A helyzet áttekintését követően az operatív törzs kedden is online sajtótájékoztató formájában állt nyilvánosság elé.
Müller Cecília országos tisztifőorvos a tájékoztatón az adatok közül kiemelte a magas halottszámot, és megjegyezte, az
55 és 93 év közötti elhunytak mindegyike krónikus beteg volt korábban,
szív- vagy vérnyomásbeteg, illetve az immunrendszerük volt valamilyen kóros elváltozásban.
Megjelent a köszvény mint anyagcsere-betegség és a daganat is az elhunytak körében, ezért "rendkívül fontos egyensúlyban tartani a krónikus betegségünket a szövődmények szempontjából", és változatlanul kéri, hogy ha bárkinek régóta tartó betegsége van, konzultáljon a háziorvossal.
1519 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, 160-an vannak kórházban, ezért azt is kéri,
"mindenki vigyázzon magára".
Elmondta még, az érintettek korcsoportja is dinamikusan változik, már nem csupán az idősek és a fiatalok, de a középkorosztály is veszélyeztetett, ami maga után vonja, hogy a változásokkal egy időben többen szorulnak kórházi, lélegeztetőgépes kezelésekre.
Úgy látja, most már a napi számoknál jobban leírják a helyzetet a heti összesítésű adatok, ez alapján azt látja,
egy hét alatt 9 százalékos növekedés történt a járvány terjedésében.
Azt is hozzátette még, hogy a gyerekekre viszont továbbra sem veszélyes a vírus.
Újdonság viszont, hogy a terjedésben már nincs túl nagy különbség a sűrűn és a ritkán lakott területek között. Továbbra is Békés, Komárom-Esztergom és Tolna a legkevésbé érintett megyék, a legfertőzöttebb Budapest és Győr környéke.
Kiss Róbert, az ügyeleti központ vezetőhelyettese elmondta, 28 rendőri intézkedés volt az elmúlt napon, ebből 12 tömegközlekedési eszközön történt.
Hétfőn boltokban 3 alkalommal mulasztotta el az üzemeltető betartatnia a maszkviselést, a rendőrök itt is intézkedtek.
A rendőrök továbbra is jellemzően csak figyelmeztetéssel élnek.
A vendéglátóhelyek ellenőrzésekor összesen egy szabályszegést láttak az elmúlt napon.
Huszonnégy óra alatt 10 ezernél is több karanténellenőrzés volt - mondta még.
Kérdések - válaszok
- A háziorvosok a D-vitamin szedését ajánlják. Elegendő-e ez? Mi kell még?
- Magyarországon alacsony a D-vitamin bevitele, bár nyár végén ilyenkor jobban állunk ebben. Ősszel-télen hiányt szenvedünk ebben. Télen mindig javasolt D-vitamin szedése, C-vitaminnal kiegészítve. A tárolással csökken a C-vitamintartalom, ezért nyúlunk extra szerekhez, de a háziorvossal konzultáljunk! A bőséges folyadékbevitel pedig sokkal fontosabb, mint gondolnánk.
- Hónapokig is eltarthat a koronavírus-betegség? Van-e elhúzódó betegség, van-e megfelelő utánkövetés?
- Ez nagyon bonyolult kérdés. Vannak adatok, amelyek gyors gyógyulást hirdetnek, de van arra is példa, hogy elhúzódik a rossz közérzet, a fáradtság, az izomgyengeség. Nem igazán lehet eldönteni, hogy kinél hogyan zajlik le a betegség. Van utánkövetés Magyarországon, a Covid-19-ellátó intézmények visszahívják a betegeket, sok ismerős van a vírusról, de még nagyon sok mindent fel kell tárni.
- Jön az őszi szünet, a nagyszülők szerepe megnő. Mennyire veszélyes az ő bevonásuk?
- Nagyon fontos, hogy csak egészséges emberek találkozzanak! Meg kell tanulnunk másként szeretni.
- Mi a helyzet az idősotthonokban?
- Tíz százalékos növekedésről lehet beszélni.
InfoRádió: - Az időjárási körülmények változása hogyan hata koronavírus terjedésére?
- A járványnak vannak elsődleges és másodlagos terjedési tényezői. El kell vágni a fertőzés útját azzal, hogy az emberek védettekké válnak. A fertőződés forrása adott, a fertőzöttek a környezetünkben vannak. Amikor a maszkviselésre, a fertőtlenítésre, a kézmosásra hívjuk fel a figyelmet, épp a fertőzési láncot próbáljuk elvágni. Nagy jelentősége lesz majd a védőoltásoknak, amikor a fogékony szervezeteket választjuk le a folyamatról. Ebben reménykedünk. Az időjárás viszont másodlagos tényező, csak "valamilyen" hatással van a terjedésre. Ilyen a zsúfoltság vagy az időjárás is. A járvány légúton, cseppfertőzéssel, érintkezéssel terjed, a tél tehát veszélyesebb. Hogy a koronavírus-járvány szezonális lesz-e, ez csak utólag derül ki.
Infostart: - Az esőben gyorsan átnedvesedő maszk hatékonysága csökken-e?
- Nyilvánvalóan változik a védelmi képessége a maszknak fizikai hatásra. Korábban figyelmeztettünk arra, hogy amikor tüsszögünk, köhögünk, cserélni kell a maszkot. Ugyanígy van ez az esős időszakkal is, cserélni kell.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!