Nyitókép: Pixabay

Október elsején indul az ország megtisztítása

Infostart / MTI
2020. szeptember 29. 14:27
Kezdődik a kormányzati gigaprogram, amelyben a lakosság segítségére is számítanak.

Két hónap tesztidőszakot követően október elsején elindul a Tisztítsuk meg az országot! elnevezésű program részeként az illegális hulladélkerakók felszámolása az országban - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára kedden Kapuvár határában.

Boros Anita kiemelte, hogy szerdán zárul a pilot program települési önkormányzatokat érintő szakasza, ez után kezdődik az ország megtisztítása.

Az illegális hulladéklerakók ismételt megjelenése ellen egy javaslatcsomagot dolgoztak ki a kormánynak, amelyben az illegális hulladékot lerakókat jelentős mértékben, szigorúan szeretnék szankcionálni, a helyszínen megbírságolni, a legsúlyosabb jogsértő magatartásokat pedig büntetőjogi kategóriává szeretnék minősíteni.

A köztes lépés az, hogy támogatnák a települési gyűjtőpontok rendszerének továbbfejlesztését.

Boros Anita emlékeztett, hogy a kormány februárban döntött a Klíma- és természetvédelmi akciótervről, amelyben más feladatok megvalósítása mellett az illegális hulladéklerakókat is felszámolják. A program tesztidőszaka két hónappal ezelőtt kezdődött, célja pedig az volt, hogy felmérjék az illegálisan lerakott hulladék mennyiségét, összetételét és jellemzőit.

A tesztidőszakban minden közreműködő szervezet kijelölt egy-két helyszínt, emellett az egyes településkategóriákból is kijelöltek egy-egy települést, ahol megnézték, hogy milyen eszközökre van szükség a hulladékok elszállításához.

A felmérések szerint jellemzően

vasutak, folyók, vízfolyások mentén, nemzeti parkokban a turistaútvonalak mentén és önkormányzati területeken,

takarásban lévő, vagy nehezen megközelíthető helyszíneken helyezik el az illegális hulladékokat.

Boros Anita hangsúlyozta, hogy az illegális hulladéklerakók felszámolásához a lakosság segítségére is szükség van. A HulladékRadar elnevezésű mobil alkalmazást eddig mintegy háromezren töltötték le és több mint hatezer bejelentés érkezett az ország területéről.