Nyitókép: Pexels.com

Szakértő: elképzelhetetlen, hogy a vírus az ivóvízbe kerüljön

Infostart / InfoRádió - Németh Zoltán
2020. szeptember 10. 19:30
A legszigorúbban őrzött élelmiszernek tartja az itthoni csapvizet a Magyar Víziközmű Szövetség. Nagy Edit főtitkár az InfoRádiónak hangsúlyozta, nem szükséges műanyag palackokban felhalmozni otthon flakonos vizeket, hiszen Magyarországon majdnem százszázalékos a települések vezetékes ivóvízzel való ellátottsága.

A szövetség azon hírek kapcsán szólalt most meg, amelyek szerint a szennyvízben kimutatható a koronavírus örökítőanyaga. Ebből következtetni lehet – 4–10 nap eltéréssel – a járvány belobbanására. Több helyről kérdés fogalmazódott meg, hogy ez kapcsolatban lehet-e a csapvíz fogyasztásának biztonságával – közölte a szervezet.

A víziközmű szövetség azt hangsúlyozta:

a szennyvíz nem fertőz. Kiemelték továbbá, hogy a szennyvíz és az ivóvíz nem kontaktál egymással, tehát senkit semmilyen veszély nem fenyeget az ivóvíz fogyasztása során.

Kitértek arra is, hogy az országban működő víziközmű-szolgáltatók felkészültek a járvány újabb hullámára, meghozták a biztonságos működéshez szükséges intézkedéseket, valamint azokat az utasításokat, hogy – ha szükséges – milyen belső működésre térnek át.

Közleményük szerint az ivóvízbázisok többsége védett, amelyekből egy esetleges járvány során is folyamatosan biztosítani tudja minden szolgáltató a jó minőségű ivóvízzel való biztonságos ellátást, akárcsak a szennyvíz szakszerű, biztonságos elvezetését és megtisztítását. A lakásokba érkező csapvíz a nap 24 órájában rendelkezésre áll – szögezték le. Hozzátették: így nem szükséges műanyag palackokban felhalmozni otthon flakonos vizeket, hiszen Magyarországon csaknem 100 százalékos a települések vezetékes ivóvízzel való ellátottsága.

Nagy Edit főtitkár az InfoRádiónak hangsúlyozta, Magyarországon

a ivóvizet nagyon szigorú szabályok mentén, számtalan paraméter alapján, rendszeresen kell vizsgálni,

a kitételeknek pedig maradéktalanul meg kell felelni. Ha és amennyiben nem felelnek meg ezeknek, akkor az adott kút vize nem szolgáltatható ivóvízként. Szükség esetében pedig azonnal tudnak intézkedni a szakemberek.

Arra vonatkozóan viszont nem lehet egzakt mód válaszolni, hogy hol a legjobb minőségű a víz az országban – tette hozzá –, mert az emberek azt a vizet tartják jó ízűnek, amihez hozzászoktak. Vagyis, ha egy szegedi illetőségű elmegy az ország másik felébe, ugyan paraméterek szempontjából ugyanolyan jó minőséget ihat, mint odahaza, de a víz idegen ízt okozhat a számára – magyarázta. Általában azonban a karsztvizekre mondható, hogy igazán jó minőségűek, viszonylag magas ásványi tartalmuk miatt.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Koronavírus az ivóvízben?
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást