Rohamtempóban fejlődik a magzati diagnosztika. Az utóbbi évtizedek első nagy áttörése az volt, hogy méhen belül olyan súlyos rendellenességekre tudnak fényt deríteni, mint mondjuk a koponyahiány vagy a hasfalzáródási rendellenesség – fogalmazott az InfoRádió Családi hét című műsorában Merhala Zoltán, a New Era Genetics ügyvezetője.
"Ezek kimutatására voltak korábban más eszközök, és az ultrahang segítségével már valóban látni is lehetett, de csupán ultrahanggal például azt megmondani, hogy egy gyermek kisfiú vagy kislány lesz, még ma is kihívást jelent a várandósság 16. hetéig" – tette hozzá.
A diagnosztikának persze nem a nem kimutatása ma az elsődleges célja, hanem
súlyos, élettel összeegyeztethetetlen állapotot vagy az életminőséget jelentősen rontó állapotot tár fel,
ami alapján felkínálható annak a lehetősége, hogy a szülők megfelelően informáltak legyenek a baba egészségi állapotát illetően, illetve a törvényi keretek között, a 24. hétig megkérdőjelezhetetlen vizsgálati eredmény alapján a várandósság – amint Merhala Zoltán fogalmazott – "befejezéséről" döntsenek.
Jellemző, súlyos fejlődési rendellenesség például a nyitott gerinc és a Down-kór, ezek 90 százalékában a párok a várandósság megszakítása mellett határoznak – ismertette.