Balogh Ernő az InfoRádiónak nyilatkozva hangsúlyozta, fontos, hogy az állattartók felmérjék az aktuális napi hőmérsékletet, és ennek megfelelően, lehetőség szerint délelőtt 11 és délután 3-4 óra között ne vigyék ki a szabadba sétálni a kutyákat, macskákat, hiszen ebben az időszakban tűz a legjobban a nap. A szakember a betonos, aszfaltos felületektől is óva int, miután azokon könnyen meg tud égni az állatok tappancsa.
Az Országos Állatvédelmi Alapítvány vezetője azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy a kánikulában
mindig legyen biztosítva az állatok részére friss ivóvíz,
azaz napjában többször ildomos cserélni azt. Az etetésénél pedig érdemes lehet a száraz tápokra koncentrálni, miután a konzervek hamar megromlanak a melegben, és a legyek is könnyebben beköpik, amitől beteg lehet az állat.
A szakember az állatok autós utaztatásával kapcsolatban megjegyezte, bár nem győzik elégszer hangsúlyozni, nem múlik el úgy nyár, hogy ne történjen baleset, vagy akár a kedvencek életébe kerülő tragédia. Emlékeztetett, egy napon álló jármű belső tere percek alatt fel tud forrósodni 40-50, de akár 60 Celsius-fokra is, amitől egy benne hagyott állat
rövid idő alatt hőgutát kaphat és elpusztulhat.
Tehát, mint kiemelte, egy-két percre sem szabad bezárni az állatot a kocsiba, amely esetében a lehúzott ablak sem megoldás. Balogh Ernő hozzátette, klímázás esetében a fokozatos lehűtésre kell figyelni.
Az Országos Állatvédelmi Alapítvány vezetője azt tanácsolta végezetül, ha bárki autóba zárt állatot lát, bátran
hívja a 112-es segélyhívó telefonszámot,
és kérjen segítséget az állat érdekében.