Magyarországon évente csaknem nyolcezer újszülött koraszülöttként jön a világra. Az igen apró, gyakran 1500 gramm alatti születési súlyú babákat koraszülött intenzív osztályokon látják el. A koraszülöttek ellátásához a többi között szükség van úgynevezett transzportinkubátor használatára, amelyből eddig az intézetnek csak egy volt.
A Semmelweis Egyetem koraszülött intenzív osztályát a járványidőszakban Covid-ellátó központnak nevezte ki az Nemzeti Népegészségügyi Központ. Az osztályon fogadják az egészséges babák mellett a fertőzésgyanús vagy igazolt koronavírusos édesanyák koraszülöttjeit is. A vadonatúj szállítóinkubátor segítségével megvalósítható a gyermekek elkülönített ellátása, valamint a higiénés szempontok fokozott figyelembevétele.
„Egy ilyen inkubátor olyan, mint egy mini intenzív osztály. Az eszköz segítségével a szülőszobáról vagy a császárműtőből biztonságosan szállítható házon belül a megszületett újszülött az ellátás végleges helyszínére, a koraszülött intenzív osztályra. A transzportinkubátor biztosítja a baba hőháztartását, életfunkcióinak megfigyelését és légzéstámogatását, valamint annak az elvárásnak is megfelel, hogy a Covid-19 fertőzött édesanya újszülöttjét zárt inkubátorban szállítsuk” – fogalmazott Nádor Csaba, az egyetem koraszülött intenzív osztályának vezető főorvosa.
Tóth Krisztina, a Mészáros Csoport kommunikációs igazgatója az adomány kapcsán kifejtette: miután a cégcsoport karitatív tevékenységének középpontjában a gyermekek állnak, ezért az új eszköz beszerzésének több mint 8 millió forintos teljes költségét a Mészáros Csoport átvállalta.