A járvány Magyarországon újabb szintre lépett, újabb szakaszba lépünk. Az első befejeződött, ebben egyedi megbetegedések voltak, kis közösségekben adták át a fertőzést. A következő napokban jön a csoportos fertőzések szakasza. Ebben már nem lehet megmondani pontosan, hogyan történt a fertőzés – mondta Müller Cecília országos tiszti főorvos. Hasonló lesz, mint az influenzajárvány.
Már vannak olyan megbetegedések, amelyeknél nem lehet feltérképezni, hogy ki kitől kapta el a betegséget. Egy láthatatlan ellenséggel kell szembe szállni. Mindenkinek erőfeszítést kell tennie.
Más lesz az életünk, mint eddig volt
– mondta a tiszti főorvos.
Minimalizálni kell a személyes kapcsolatokat, ezt szolgálják a kormányzati intézkedések is. A legfontosabb, hogy aki teheti, maradjon otthon. Minden emberi kontaktus veszélyforrás. Különösen az időseket fenyegeti veszély, ezért azt kérik, hogy maradjanak otthon. Akit a családja nem tud ellátni, ott az önkormányzat tud segíteni. Személyesen ne menjenek az idősek az orvosi rendelőkbe.
A 65 év feletti egészségügyi dolgozókat hátrébb vonják, telefonon számítanak a tapasztalatukra – mondta Müller Cecília, és azt javasolta,
aki nincs jól, telefonon forduljon orvoshoz.
A nagyszülők látogatását halassza el mindenki, és a tömegközlekedést is mellőzze, aki tudja. A személyes higiéne betartása rendkívül fontos, különös figyelemmel a kézmosásra. A szemhez, szájhoz nem szabad nyúlni, mert a nyálkahártyán keresztül fertőz a vírus. A maszk használata egészséges embernél nem szükséges – figyelmeztetett a tiszti főorvos.
Aki külföldről jön haza, vonuljon kéthetes önkéntes karanténba. A járványos területekről érkezőkre hatósági karantén vár. Megpróbálják ezekkel az intézkedésekkel a fertőzés görbéjét elnyújtani.
Lakatos Tibor, az operatív törzs szóvivője elmondta, hogy a térséget elérte a fertőzés, ezért volt szükség a miniszterelnök által bejelentett óvintézkedésekre:
- A vendéglátóhelyeken 15 óra és másnap 6 óra között tilos lesz tartózkodni.
- Megtiltja a kormány a zenés-táncos rendezvényeket, kivéve az egyházi eseményeket, a polgári házasságkötést és a temetést.
- Elrendeli a sportrendezvények nézők nélküli megtartását.
- A mozik, a színházak, a múzeumok, a könyvtárak látogatása is tilos lesz.
- Az üzletek nem tarthatnak nyitva 15 és 6 óra között, kivéve az élelmiszer-üzleteket, patikákat, illatszerboltokat, benzinkutakat.
- Külföldről mostantól nem léphetnek Magyarország területére külföldi állampolgárok. Családokat nem szakítanak szét, nem magyar állampolgárságú szülők vagy házastársak beléphetnek az ország területére.
A szabályok megszegése szabálysértés, a bírság összege 500 ezer forint. A rendőrség ellenőrzi a korlátozó rendelkezéseket. Eddig negyven olyan embert találtak, aki nem tartotta be a hatósági házi karantén szabályait.
A jogszabályok előkészítése folyamatban van, hamarosan kihirdetik, addig nem árulnak el újabb részleteket.
A kormány elrendelte, hogy Kásler Miklós szakmminiszter vegye nyilvántartásba az orvosi végzettséggel rendelkezőket, illetve az ilyen képzésben részesülőket, ők bevonhatók a járvány elleni védekezésbe.
Lakatos Tibor elmondta azt is, délelőtt olyan terhelésnek volt kitéve a koronavírus-honlap, hogy nem volt elérhető órákon át. A hatóságok most vizsgálják, hogy történt-e bűncselekmény.
Kérdések
Megváltozott-e a protokoll?
A mintavételi eljárás megváltozik, kijelöltek további hét laboratóriumot a minták vizsgálatára. Változik a betegellátás helyszíne is. A vidéki infektológiai osztályokon is ellátnak betegeket.
Van-e elegendő mennyiségű vérkészítmény?
A vérszükséglet jelentősen csökkenni fog, hiszen a programozott műtéteket elhalasztották. A vérvételnél nem szűrnek a koronavírusra. A lappangási idő végéig a tesztek nem mutatnak eredményt, így nem lehet eltekinteni a 14 napos megfigyeléstől.
Miért nincs az egészségügyben védőfelszerelés és szűrés?
Igazolt beteg melletti kontaktkutatás után végeznek tesztet, ez történt Pintér Sándor esetében is. Mindenkinél ez az eljárás. A miniszter és több mint negyven személy első vizsgálata negatív lett. A teljes védőfelszerelést a koronavírusos beteg mellett kell viselni. Pozitív mintát egészségügyi dolgozótól még vettek le.
A magánellátásban terveznek-e korlátozást?
A jövőben képezheti döntés tárgyát ez a felvetés.
65 év feletti egészségügyi dolgozók kivonása hány főt érint?
A háziorvosoknál az egyharmaduk kerülhet ebbe a kategóriába, még nincsenek pontos számok. Az a cél, hogy ne legyen ellátatlan ember.
Hány egészségügyi dolgozó van karanténban?
Többen vannak karanténban, mert szoros kontaktusnak minősültek, de a laboratóriumi vizsgálataik negatívak. Négy-öt helyszínen vannak tízes nagyságrendben.
Miért Kiskunhalason épül a konténerkórház?
Viszonylag közel van Budapesthez, és rendelkezésre áll az infrastruktúra. További intézmények építése a fertőzés alakulásától függ.
Miért toloncoltak ki 13 iráni?
A zárlat idején nemcsak a szabályokat szegték meg, hanem agresszíven léptek fel. Veszélyeztették az ellátást, és félelemben tartották a dolgozókat. Büntető- és szabálysértési eljárás is indul ellenük.
Elindult-e a szállítmány Hamburgból a védőmaszkokkal?
Úton van a szállítmány, a tervek szerint a héten beérkezhet.
Miért nem közöl a kormány részletes adatokat a megbetegedésekről?
Tiszteletben tartják a betegek személyiségi jogait. Akire tartozik, tisztában van az adatokkal.
Tudják-e, hogy hány tüdőgyulladásos beteg van?
A tüdőgyulladásos betegeknél is tesztet fognak végezni, ha nem tudják, mi okozza a betegséget.
Van-e rendelet arra, hogy halasszák el a nem sürgős műtéteket?
Az emberi erőforrás minisztere rendelkezett, ez kötelező az egészségügyi szolgáltatókra.
Ferihegyen ma nem ellenőriztek többek között egy Spanyolországból érkező turistacsoportot sem. Miért?
Ha nem a veszélyeztetett országból érkeznek, nincs szükség az ellenőrzésre. Ha mégis megbetegedés van, akkor az utasadatok alapján el tudják végezni a kontaktkutatást. Mostantól mindegy, melyik országból érkezik valaki, karantén vár rá.
A kormány nyújt-e segítséget az időseknek, vagy csak az önkormányzatokra bízzák?
Elsősorban a családnak kell gondoskodnia, ha így nem tudja megoldani, akkor lépnek be az önkormányzatok.
Vizsgálatokat, kezeléseket is elhalasztanak?
Egyelőre a műtétekről történt rendelkezés.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!