A Reuters brit hírügynökség jelentése szerint Törökország már nem tartja fel az Európába törekvő migránsokat. Erre reagálva Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádióban péntek reggel elmondta, most ugyan a koronavírus minden figyelmet magához vonz, a történelmi kihívás maga a migráció, a föláramlás történelmi trend, "mi pedig az útvonalon fekszünk".
A kérdés szerinte az a következő 10-20 évben, hogy hol sikerül ezt a feláramlást megállítani.
"Én mindig is azt képviseltem, hogy a migráció hullámszerű, akármilyen hullám érkezik, Magyarország képes, hogy a jogi, műszaki és a humán erőforrás eszközöket biztosítani" - fogalmazott, hozzátéve, a magyar emberek és a kormány együtt lép fel az illegális bevándorlással és a migrációval szemben.
Ezzel kapcsolatban ismertette,
megkezdődött egy V4-Erdogan-csúcs szervezése abban a témában, "hogy mire számítsunk",
erre még a következő brüsszeli csúcs előtt sor is kerül.
A koronavírus témájára rátérve azt mondta, két új fejleménnyel kell számolni:
- kialakult egy európai gócpont Olaszországban
- a szomszédos országokban is megjelent a vírus.
Nagy a valószínűsége szerinte annak, hogy a vírus megjelenik Magyarországon is.
"Már egy hónappal ezelőtt életre hívtuk az operatív törzset, ami a megjelenésig a megelőzésen dolgozik, tagja Kásler Miklós, Pintér Sándor és a katsztrófavédelem is. Tartottunk szemléket, hogy megvannak-e az eszközök, meghallgattuk a tisztifőorvos asszonyt is, megállapítottuk, hogy a szükséges laboratórium rendelkezésre áll, ugyanígy a szakemberek is, a protokollrendszer üzemben van, amennyire lehetett, felkészültünk, 24 órás ügyelet van, szűrőrendszer is működik a határon."
Szerinte az emberekre is szükség van a védekezéshez, nem véletlenül kérik a hatóságok, hogy ne menjenek az emberek és az iskolás csoportok a fertőzött területekre. Ebben a helyzetben Pintér Sándor két-három naponta beszámol a kormányfőnek.
Van egy vita szerinte arról, hogy a járvány mennyire komoly, "de megértést kell tanúsítani a hatóságok felé, mivel
a koronavírust nem ismerjük, az emberek pánikreakciója tehát nem teljesen indokolatlan".
A nemzeti konzultációról szólva elmondta, annak az az értelme, hogy bizonyos nemzeti sorskérdésekben bevonjanak minél több embert.
Ismertette, két ügy adja majd a konzultáció gerincét: a börtönbiznisz és a gyöngyöspatai roma szegregáció ügye.
"A március közepén kézhez kapott konzultációs leveleket olvassák el, töltsék ki"
- kérte a kormányfő, aki leszögezte, nem lehet, hogy a bűnözők elvárják, ugyanolyan körülmények között töltsék le börtönbüntetésüket, mint amilyenek között otthon éltek korábban. Ezzel összefüggésben leszögezte: nem az ellenzékkel kell a csatákat megvívni, hanem Soros György hálózatával, a "Soros György-féle pénzügyi birodalommal". A magyar ellenzék közben "összenőtt" ezzel az erővel, "újságírók, politikusok, aktivisták".
Orbán Viktor "háromszor látta, hogy Soros György ki akarja fosztani Magyarországot".
A 8 pontos klímavédelmi akciótervről azt mondta, vannak olyan szereplői a magyar politikának, akik már megmutathatták volna oroszlánkörmeiket, de "valahogy ezek az oroszlánok korábban nem bömböltek olyan hangosan, pedig volt alkalmuk cselekedni".
"Ne klímavészhelyzetet hirdetgessünk, hanem cselekedjünk" - mondta.
Az EU költségvetésének kudarcos tárgyalásairól is elmondta a véleményét: a takarékos négyek és a kohézió barátai vitája "ingoványos terep".
"Miről szól a vita? Most ott tartunk, hogy a tagállamok egy közös Európa-politika érdekében hány százalékát fizesse be a közös költségvetésbe. Utána dől el a felosztás" - tette egyértelművé.