Herendi Péter a maraton 11. kilométerénél, a pesti rakparton esett össze, keringése és légzése leállt. Mint később kiderült, a keringés összeomlását heveny szívizom infarktus okozta. A futó életét az azonnali újraélesztés mentette meg, melyet Dr. Papp Letícia kardiológussal és Dr. Bokor András szülész-nőgyógyásszal együttműködésben Dr. Szarvas Gábor, a Semmelweis Egyetem gyermekgyógyász szakorvosjelöltje kezdett meg. A beteg szívritmusát a kiérkező mentő egy defibrillátorral állította helyre.
A maratoni futót tíz nappal a sikeres újraélesztést követően engedték haza. Herendi Péter a könnyeivel küszködve mondott köszönetet az életét megmentő orvosoknak. Felidézte: 47 évesen, 17 éve kezdett futni - orvosi ellenőrzés mellett -, több maraton, félmaraton és ultramaraton-szakasz van már a háta mögött.
"A mostani futás újjászületés volt nekem"
- mondta a férfi, aki csapatban még fog maratont futni, egyedül azonban valószínűleg már nem.
A férfit a sikeres újjáélesztést követően az Országos Mentőszolgálat kollégái a klinikára szállították, ahol szívkatéter segítségével sikerült megnyitni az infarktust okozó koszorúér elzáródást. Bár a futó keringése a szívinfarktus legsúlyosabb korai szövődménye, a kamrafibrilláció miatt állt le, az azonnali orvosi beavatkozásnak köszönhetően nem szenvedett maradandó károsodást - mondta a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának igazgatója, Merkely Béla.
A pácienst ellátó orvosok a kar verőerén keresztül felvezetett szívkatéter segítségével egy speciális fémhálóval tágították ki az érszűkületet, így biztosítva a vér szabad áramlását, és a szívizomzat vérellátását – összegezte Merkely Béla a beavatkozás lényegét.
Dr. Becker Dávid, a klinika igazgatóhelyettese a beteg állapotáról és az utókezelésről szólva elmondta: a beteg kiváló állapotban van, és komoly esély van arra, hogy megfelelő ellenőrző vizsgálatokat, és a rehabilitációt követően Herendi Pétr visszatérjen az aktív sporthoz.
Az amatőr sportolók számára is fontos a rendszeres orvosi felügyelet
A futók figyeljenek oda a terhelési kapacitásukban fellépő csökkenésre, ez az első, de nagyon fontos vészjel - mondta Merkely Béla az InfoRádiónak. Fontos az is, hogy rendelkezzenek a futók úgynevezett szív- és érrendszeri rizikóbecsléssel. Ha a betegnél magas vérnyomás, cukorbetegség vagy családi pozitív anamnézis van jelen, akkor feltétlenül menjenek alapos kardiológiai kivizsgálásra. Az igazgató a laikus újraélesztés megtanulásának fontosságát is kiemelte.
A sportolástól nem kell, nem szabad félni
- mondta Merkely Béla, de az fontos, hogy a háziorvos évente vizsgálja meg az amatőr sportolókat. Ha pedig valamilyen nagy kihívást állítottak maguk elé, például a maraton lefutását, akkor érdemes egy részletes kardiológiai vizsgálatra menni.
A rendszeres sport azonban összességében még koszorúér-betegség mellett is jobb, mint ha a beteg egyáltalán nem sportol
- hangsúlyozta a számos adattal is alátámasztható tapasztalatot Merkely Béla.