Értetlenül áll a hazai víziközmű-szolgáltatók érdekképviseleti szervezete, a Magyar Víziközmű Szövetség (MaVíz) a kormány egységes vízdíjterve előtt.
Ismert, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) múlt heti konferenciáján Bártfai-Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter az ÁSZ portálján megjelent beszámoló szerint azt mondta, "a cél az, hogy az ország teljes területén egységes áron lehessen vízhez jutni".
A MaVíz Infostart.hu-nak küldött közleménye szerint
az érintett szövetséget a tervről előzetesen senki nem értesítette és nem is kérte ki a véleményét, sőt a tervről hivatalos formában a mai napig nincs tudomásuk.
Az érdekképviselet a bejelentés után mindenesetre felhívja a figyelmet az egységesítés tervének bizonyos körülményeire, a vízszolgáltatási díjat ugyanis számos tényező befolyásolja:
- a helyben fellelhető vízforrás mélysége
- a szolgáltatási távolság
- a kapacitás fenntartása idényszerű használat esetén is egész évben
- víztisztítás szükségessége, tisztítási eljárások különbözősége
- a kitermelt víz és az elvezetett szennyvíz szolgáltatási körülményeinek különbözősége
A MaVíz az új helyzetben arra is felhívja a figyelmet, hogy a szolgáltatók jelenleg évek óta a befagyasztott rezsicsökkentett díjakkal szolgáltatnak, a környező országok áránál sokkal olcsóbban, mégis kiváló minőségben és a hazai háztartások 98 százalékát lefedve. (Összehasonlításképp: Horvátországban például a lakosság 6 százaléka nem jut közvetlenül ivóvízhez.)
Ennek ellenére a MaVíz várja az egyeztetés lehetőségét a kormánytól, hogy egy olyan vízdíjat határozhassanak meg, ami "az ivóvíz presztízsét sem veszélyezteti és a fogyasztók számára is elfogadható".
A szövetség elnöke nemrég az InfoRádiónak részletesebben is beszélt arról, mennyibe kerülhet a jövőben a jelenlegi szolgáltatási színvonal fenntartása.