Nyitókép: MTI Fotó: Kovács Attila

Kezd tarthatatlanná válni a budapesti patkányinvázió

Infostart / InfoRádió - Halmi Anett
2018. július 21. 08:03
Majdnem 50 évig a Bábolna Bio végezte a fővárosban a patkányirtást, ám a legutóbbi közbeszerzési eljárást egy kisebb cégekből álló konzorcium nyerte el. A Bábolna a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult.

Gyakran előfordul, hogy az alapcsatorna tisztítása közben kitörik a cső oldalát, de a hibát nem javítják ki, így az ott tanyázó patkány a házba jut – magyarázta Széchy Attila. Az egyesület elnöke szerint, ha központilag irtják a rágcsálót, a populáció visszaszorulhat a piacokra, vágóhidakra és nagy áruforgalmú helyszínekre.

Egyénileg és társasházi szinten azonban nem lehet kiirtani

– hangsúlyozta.

A patkányok főleg a szemétben található élelem, illetve az alagsorokban található gépek melege miatt keresik a társasházakat. Széchy Attila arra is felhívta a figyelmet, hogy szapora állatról van szó. Az egyesület elnöke elmondta: a patkány rendkívül okos állat, nem keresi a bajt, csak enni akar, azonban emberre veszélyes kórokozókat is terjeszthet.

Széchy Attila figyelmeztetett: ha éhes, a falon is felmászik, így akár arra is képes, hogy felmenjen a WC csatornáján. Az újépítésű házak csatornarendszerének fala síkos, így azon kevésbé tud közlekedni az állat.

Ha sarokba szorítják, támad

így semmiképpen sem szabad megpróbálkozni az elkapásával vagy megölésével – hangsúlyozta Széchy Attila. A Fővárosi Csatornázási Művek ügyeletén kell bejelenteni, ha patkányt látunk, a szervezet gondoskodik a környékbeli irtásról.

Csaknem 50 év után szakítottak a Bábolnával

Közben a Magyar Idők arról ír, hogy negyvenhét évig a Bábolna Bio végezte a fővárosban a patkányirtást, ám a legutóbbi közbeszerzési eljárást egy kisebb cégekből álló konzorcium nyerte el.

A Bábolna a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult,

amely azonban az eljárás lezárultáig engedélyezte a szerződéskötést az új szereplővel, különben veszélyesen elszaporodhatnának a rágcsálók.

A cikk szerint a közbeszerzési eljárás nyerteseként kihirdetett RNBH Konzorciummal a Fővárosi Önkormányzat már meg is kötötte a szerződést, amelynek alapján 2022-ig a konzorciumot alkotó négy társaság végezheti a patkánymentesítést Budapest területén, ha a Közbeszerzési Döntőbizottság nem határoz másképp.

A Bábolna Bio Kártevőirtó Kft. - jogelődjeivel együtt - 1971 óta irtotta a patkányokat a fővároshoz tartozó 525 négyzetkilométeren, azon belül több mint 220 ezer objektumban, illetve az azokhoz tartozó csatornahálózatban. A rendszeres és szisztematikus munkának köszönhető, hogy míg a 1960-as évek végén legalább kétmillió patkány szaladgált Budapest területén, a főváros immár hosszú évek óta patkánymentesnek tekinthető.

A Bábolna Biónál - amelynek szerződése június végén járt le - a lap érdeklődésére azt mondták, nem tudnak arról, hogy július elseje óta bárki is végzett volna ingyenes patkánymentesítést a fővárosban, a rágcsálókkal kapcsolatos bejelentések továbbra is hozzájuk érkeznek, ám ezekre érdemben már nem reagálhatnak.

A döntőbizottság július 18-i határozatából az is kiderül, hogy

a szerződés lejártát követően, a szolgáltatás ellátatlansága miatt már több mint 430 bejelentés érkezett a Fővárosi Önkormányzathoz.

Ez másfélszerese a korábbi irtási időszakban beérkezett panaszok számának, a főváros járványügyi osztályának tájékoztatása szerint

"a helyzet kezd tarthatatlanná válni".

A Fővárosi Önkormányzat kommunikációs igazgatóságánál ugyanakkor jelezték: július 19-től már újra van gazdája a patkányirtásnak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Patkányinvázió Budapesten
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást