A Kongói Demokratikus Köztársaság egy viszonylag félreesőbb helyén, az Equator tartományban tört ki, az ebolajárvány - mondta az InfoRádiónak Kis Zoltán, a Nemzeti Biztonsági Labor vezetője. Ez egy elég elzárt terület, így a Egészségügyi Világszervezet (WHO) a felszereléseket, eszközöket légi úton próbálja meg eljuttatni a kórházakba és a környező egészségügyi létesítményekbe.
Kis Zoltán hozzátette, pontos számokat nehéz mondani, de
eddig 39 esetről tudnak, ebből 18 volt halálos. Ennél a vírusnál 40-90 százalék közötti a halálozási arány.
Négyezer adag Ebola elleni oltóanyagot szerzett be a WHO, és azon dolgozik, hogy mielőbb eljuttassa a Kongói Demokratikus Köztársaságba - közölte vasárnap az ENSZ szakosított szervezetének afrikai igazgatója. A hét végén már megkezdték járványügyi szakemberek helyszínre küldését, hogy megakadályozzák a vérzéses lázzal járó súlyos betegség újbóli elterjedését az országban.
Kis Zoltán kiemelte, hogy
a kísérleti oltóanyag egy élő vírust tartalmaz, amely nem ebolavírus, de benne van a fő felszíni fehérjéje, ez váltja ki az immunválaszt.
Elmondta azt is, ha találkozik az így beoltott ember az ebolavírussal, akkor a szervezete valószínűleg már védett lesz. A nyugat-afrikai nagy ebolajárvány végén már kipróbálták ezt a kísérleti vakcinát, és akkor hatásosnak tűnt.
"A járvány végén próbálták ki, ezért nagyon kevés információval rendelkezünk, hogy egy valós járványnál milyen eredményeket produkálhat"
- mondta a szakember, és kiemelte azt is, hogy ezzel gyógyítani megbetegített embereket már nem lehet, csak megelőzni a bajt.
"Ha találnak egy ebolagyanús esetet, akkor a kontaktusba került embereket beoltják, és aki a kontaktusba került emberrel kapcsolatba lépett, még azokat is igyekeznek elérni, és beoltani. Ezt hívjuk ringvakcinációnak, ezt végezték Guineában is, a nyugat-afrikai járvány során" - mondta a szakértő.
A legsúlyosabb ebolajárvány legalább 11 ezer ember életét követelte 2014-15-ben Nyugat-Afrikában.
A járvány által leginkább sújtott három országot, Sierra Leonét, Guineát és Libériát végül 2016-ban nyilvánította ebolamentesnek az Egészségügyi Világszervezet. Most a Kongói Demokratikus Köztársaság kormánya nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetnek nevezte ezt a kialakulóban lévő ebolajárványt.
Európába eljuthat a járvány?
A legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy a járvány átterjedhet a mintegy egymillió lakosú tartományi székhelyre, Mbandakára.
Kis Zoltán elmondta, hogy Mbandakában már megerősítették a nyomonkövetést, tehát folyamatos az átutazózók vizsgálata, a testhőmérsékletük mérése, és aki lázas, megpróbálják elkülöníteni.
"A WHO megdicsérte a Kongói Demokratikus Köztársaságot, hogy minden erőfeszítést megtett azért, nehogy a járvány a régióból át tudjon terjedni a környező országokba vagy tartományokba" - summázott Kis Zoltán.