Nyitókép: Pixabay.com

A Facebook-botrány európai vonatkozása

Infostart / InfoRádió - Németh Zoltán
2018. március 21. 20:24
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke szerint közös európai fellépésre van szükség a világhálón történő irányított politikai befolyásolás megakadályozására. Péterfalvi Attila az InfoRádiónak azt mondta: kétséges, hogy a közösségi oldalak törlése megoldja a problémát.

A közösségi portálon a politikai pártot követőkből összeállítható egy adatbázis, látni lehet, hogy ki melyik pártnak a szimpatizánsa, illetve az oldalán közzétett tartalmakból is következtetni lehet a pártszimpátiára – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke. A közösségi oldal adatait nem magyarországi szerveren tárolják, és az Egyesült Államokban nincs olyan típusú adatvédelem, mint Európában. A Facebook adatkezelésével kapcsolatban folyamatosan fogalmazódnak meg kérdések – tette hozzá Péterfalvi Attila.

A hasonló adatkezelési problémákat közös fellépéssel lehet kezelni, a szakértő példaként említette az unió 29-es adatvédelemért felelős munkacsoportját, illetve a Privacy Shield megállapodást.

„Az együttes fellépés biztosított, én azt gondolom, hogy ez sokkal hatásosabb, mint az egyes nemzetállami”

– fogalmazott a NAIH elnöke. Az Európai Bizottság, az Európai Parlament, valamint az adatvédelmi hatóságok is fontosnak tartják az ügyet – tette hozzá.

Péterfalvi Attila szerint az sem megoldás az adatvédelmi problémákra, ha töröljük magunkat az oldalakról, hiszen – ahogy mondani szokás – ami az internetre felkerült, az fent is marad. Ráadásul sokat a „közösségi portálokon élik az életüket”, így a hatóság elnöke azt sem tartja valószínűnek, hogy sokan meglépnék ezt.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
A Facebook-botrány európai vonatkozása
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást