Jelentős átrendeződés történt az OKJ-s képzések piacán a korábbi évekhez képest. Bár a listán továbbra is a pénzügyi képzések szerepelnek döntő többségben, a sportedzői OKJ meg tudta tartani a tavalyi ötödik helyét, és a targoncavezetői képzés is feljebb lépett egyet, így a hatodik helyet sikerült megszereznie a Top10-ben. Meglepetés, hogy a 2015-ben még csak bronzérmes bérügyintéző OKJ átvette a vezetést a társadalombiztosítási ügyintéző képzéstől, amely éveken át stabilan vezette a listát.
A társadalombiztosítási és bérügyintéző képzések vezető szerepét magyarázza, hogy a két képesítés együttes megszerzésére erős igény mutatkozik a piaci szereplők körében, a két munkakör ugyanis már nem válik el élesen egymástól, mint korábban.
A toplista
- Bérügyintéző
- Társadalombiztosítási ügyintéző
- Vállalkozási mérlegképes könyvelő
- Pénzügyi-számviteli ügyintéző
- Sportedző
- Targoncavezető
- Emelőgép-kezelő, kivéve targonca
- Államháztartási mérlegképes könyvelő
- IFRS mérlegképes könyvelő
- Adótanácsadó
A vállalkozási mérlegképes könyvelő a megelőző évhez képest előre tudott lépni a negyedikről a harmadik helyre, letaszítva ezzel a pénzügyi-számviteli ügyintézőt a dobogóról, és az államháztartási mérlegképes könyvelő is tudott javítani egyet. Az IFRS könyvelő képzés viszont veszített vonzerejéből, és a 2016-os hatodik helyezéséről egészen a kilencedikig csúszott vissza.
A tavalyi évben ismét megugrott a kereslet az emelőgép-kezelői képesítés iránt, így sikerült visszakerülnie a Top10-be, mégpedig hetedik helyezettként. A lista sereghajtója végül a tavalyi nyolcadik adótanácsadó képzés lett.
Tóth Réka, a Perfekt Zrt. oktatási szakértője elmondta, hogy 2017-ben is nagy igény mutatkozott az OKJ-s képzések iránt, különösen a 25 és 44 év közöttiek körében. A legtöbben szakmai előmenetelt, új munkahely megszerzését, vagy magasabb jövedelmet vártak az OKJ-s képzéstől.