A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 2012 óta hirdeti meg az év hüllője, illetve az év kétéltűje címet. A Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztály titkára, Halpern Bálint az InfoRádiónak elmondta, céljuk, hogy felhívják a figyelmet a hazai hüllőkre és kétéltűekre.
Halpern hozzátette, várják másoktól is a kétéltű és hüllő megfigyeléseket, amiket az Országos Kétéltű és Hüllő Térképezés honlapon lehet megosztani. A szakértő elmondta, hogy az elevenszülő gyík Magyarországon kimondottan ritka és fokozottan védett, viszonylag szűk területen terjedt el, részben az emberi tevékenység, így a kialakult klímaváltozás miatt.
Az eleven szülés azt jelenti, hogy a szülő a testében növeli az embriókat, és amikor elérik azt a szintet, hogy önálló életre keljenek, gyakorlatilag az önálló burokban kifejlődve jönnek világra, így nincs kapcsolat az embrió és az anya között – magyarázta Halpern Bálint.
Az elevenszülő gyíkot három különböző területen, három eltérő genetikai állományban lehet megfigyelni. Nyugat-Magyarországon a Hanságban, ahol a nyugat-európai genetikai állományhoz tartozók vannak, Kelet-Magyarországon a Beregben található a Kárpát-medencei állomány, illetve a Duna–Tisza közi területen fordulnak elő a Pannon gyíkhoz tartozók.
A gyík életmódja miatt nem egyszerű észlelni, azokon a helyeken, ahol feltűnik, akár tömegesen is jelen van, azonban ezeket a védett területek nehéz megközelíteni a látogatóknak.