A robotizáció már most mindennapjaink részét képezi, elég arra gondolni, hogy a hipermarketekben fizethetünk önkiszolgáló pénztárnál, hogy a reptéri beszállásnál évekkel ezelőtt 5-10 fős kiszolgálószemélyzettel találtuk szemben magunkat, ma már csak 1-2 fővel találkozunk, hiszen sok helyen megjelentek a vonalkód és az úgynevezett QR-kód leolvasók, melyek helyettesítik a humánerőforrást.
Magyarországon jellemző, hogy a munkaerőhiánnyal küszködő ágazatokban igyekeznek ilyen megoldásokkal pótolni az emberi feladatellátást. A termelőszektorban vagy a fizikai munka bármely más ágában igen nagy hagyománya van az ezt célzó robotizációnak - mondta Nagy Andrea, a Personal Hungary szervezetfejlesztési, képzésfejlesztési szakértője.
A szakértő szerint ennek hatásaként
csak annak a munkának van jövője, amely emberi hozzáadott értéket tartalmaz:
azt az innovatív készséget, rugalmasságot és kreatív tudást, amelyet nem lehet leprogramozni. Épp ezért sokkal jobban felértékelődnek a készségek, mint a konkrét tudás. Persze van olyan szakmai terület, ahol elengedhetetlen a mély szakmai tudás.
A munkáltatók figyelmét azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy már nem feltétlenül előny a multinacionális vagy más nagyvállalatoknál kialakult eljárásrend és hierarchia, hiszen épp ez akadályozza meg a változást, újítást és innovációt - tette hozzá.
Hasonló témával és egyéb HR-aktualitásokkal találkozhatnak az érdeklődők az idei Personal Hungary Szakkiállításon november 15-én és 16-án a Millenáris B épületében.