Olyan norvég fiatalok kerültek bajba, akik Budapesten, az ELTE PPK Klinikai és egészségpszichológia szakirányon szereztek tavaly mesterdiplomát - ismertette a Magyar Nemzet.A lap beszámolója szerint a diákok hazatértük után kellemetlen meglepetésben részesültek: Norvégiában időközben devalválódott a szóban forgó diploma.
A Norvég Egészségügyi Igazgatóság ugyanis külső jelzések nyomán 2016 tavaszán tájékoztatást kért, pontosan mire jogosítja fel az adott végzettség Magyarországon a hallgatókat, a kapott válaszok alapján pedig drasztikus lépésre szánták el magukat.
– Eredetileg a norvég hatóságok azt feltételezték, hogy az ELTE PPK Klinikai és egészségpszichológia szakirány elvégzése feljogosítja a diákokat arra, hogy Magyarországon klinikai pszichológusként praktizáljanak védett címmel. 2016 tavaszán azonban a magyar kormánytól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy ez nincs így. Ennek következtében kénytelenek vagyunk a szóban forgó diplomásokat másképp, az eddigieknél szigorúbb szabályozásnak alávetni – tájékoztatta la Magyar Nemzetet Anne Farseth, az igazgatóság osztályvezetője.
A lap tudomása szerint a mostani változtatás lényege, hogy míg korábban a szóban forgó ELTE-diploma birtokában (bár a képzési különbségek áthidalása érdekében egy év kötelező gyakorlatot pluszban eddig is el kellett végezniük) megkapták az érintettek Norvégiában a működési engedélyt, tavaly óta viszont már nincs így.
A döntést az ELTE részéről értetlenség, a diákok részéről pedig jelentős felháborodás fogadta, de még a norvég szakmai berkeken belül is akadtak, akik az eljárást kritizálták.