Felvilágosodás éve: változás kell
2017, ahogy általában a választások előtti évek, rendkívül fontos – jelentette ki Molnár Gyula. Az MSZP elnöke hozzátette, a köztársasági elnök a kiegyezés évfordulóját említette, a szocialisták a felvilágosodás évének tartja az ideit.
„Arra számítunk, hogy az embereknek kinyílik a szeme és sokkal többen fogják lenni ennek a hatalomnak a jellegét. Egyértelműbbé válik, hogy mindkét, nem kormánypárti oldalnak össze kell fognia a változás erőit.
Egyre többen fogják azt gondolni, hogy változás kell az országban és egyre többen fognak ezért aktívan is tenni.”
Molnár Gyula hangsúlyozta, elképesztő, példátlan, látványos támadást indít valaki a civil szervezetek ellen. Az MSZP elnöke szerint az igazi jellegét ennek a hatalomnak az mutatja, hogy keveseknek előny az, hogy a kormányzásuk.
„Hárommillióról négymillióra nőtt a szegények száma. Elképesztő állapotban van az egészségügy és az oktatás. Az a virtuális stabilitás, amit a gazdaság felmutat, két jelentős forrásból van: egyfelől az uniós támogatásokból, miközben folyamatosan támadjuk az Európai Uniót, másrészt pedig a humán szférákból kivont pénzekből.”
Az MSZP elnöke kiemelte, lehet, hogy az emberek a mindennapokban talán nem érzik, de óriási gond az, hogy
a sajtó már nem tekinthető szabadnak:
egyre kevesebb a független sajtótermék.
„Nagyon nagy baj az, hogy az önkormányzatoknak egyre kisebb a hatáskörük, egyre több minden centralizálódik, egyre kevesebb dolog dől el helyben. A virtuális számok, a plakátra kirakott sikerek egyre jobban elfedik azt, ami a mélyben gyülekezik:
egyre nagyobb a szegénység”
- fogalmazott Molnár Gyula.
Árnyékkormány
A szocialista párt február 18-ára tervezett rendezvényével kezdődő árnyékkormányszerű működésről az elnök azt mondta, felmutatnak három-négy olyan, nem a párt környékéről érkező szakpolitikust.
„Nem pártkatonák, nem régi arcok, hanem jó szakemberek és ismert arcok.”
„Ha Botka László ebben partner - szerdán beszél vele az elnökség - valóban árnyékkormányszerű működésre állunk át. Ebben a szakpolitikát egyrészt a pártból ismert arcok, másfelől külsős, hiteles szakemberek jelenítik meg. Úgy fogunk működni, hogy a kormány mondataira az árnyékkormány szereplői válaszolnak.”
Molnár Gyula kiemelte, az ebben szerepet vállaló embereknél feltétel a stabilitás. Hozzátette, a politikában csak úgy lehet szerepet vállalni, hogy nyerni akarunk.
„Azt írjuk ki a falainkra, hogy
a Fidesz leváltható, az ország megjavítható.
Én ezt a jelszót így szoktam használni, a kollégáim kicsit pongyolának tartják, de szerintem így érthető.”
A győzelem garanciája
A pártelnök kijelentette, a szocialista pártnak van miniszterelnök-jelöltje, ezen ő maga, Botka László változtathat. Az ő három, minden érdekelt pártnak címzett feltétele – közös lista, szavazatszerző képesség alapján összeállított egyéni jelöltek és megállapodás egy új baloldali politikáról - egybeesik Molnár Gyula elnöki programjával.
„Ezzel választottak meg, ezen dolgoztunk az elmúlt fél évben, hiszek abban, hogy ez a győzelem garanciája” - hangsúlyozta az MSZP elnöke.
Nincs értelme összefogni a Jobbikkal
Politikailag és taktikailag sincs értelme az MSZP és a Jobbik összefogásának - hangsúlyozta Molnár Gyula. Az MSZP elnöke kijelentette, kiváló közgazdasági szakembernek tartja Medgyessy Pétert, de tanácsadóként nem szívesen használná a pártban, mert az, a Jobbikkal való összefogást támogató mondata két hete magyarázkodásra kényszeríti a szocialistákat.
„Már mindenki cáfolta. Ez egy lehetetlen dolog. Nincs ma olyan helyzet Magyarországon, sem politikailag, sem taktikailag, hogy ezt bármilyen szempontból meg kellene tennünk.
A Jobbik a mi szemünkben politikai értelemben nem különbözik a Fidesztől.
Az, hogy még nem derült ki róluk az, ami a Fideszről, csak azért van, mert nincsenek hatalmon.”
Molnár Gyula kiemelte, nem érti, miért nem világos mindenkinek, hogy a választási rendszernek megfelelően a háromosztatú politikai térben az az egyetlen esély, hogy kellőképpen közel lehet kerülni a legnagyobbnak tűnő politikai párthoz, akkor lehet egyéni körzeteket megszerezni.
„Más nem segíthet, mert a szavazóink nem mozognak át. Nagy tévedés, hogy a Jobbik az MSZP-től vesz el szavazókat. A Jobbik 19 százalékról esett 11-re, mi 11-en vagyunk, stabilan egy ideje, bízom benne, hogy emelkedni fog. Akit elvehetett a Jobbik az MSZP-től, azt 2010-2014 között megtette. Nincs ma arra út, hogy a Jobbik az MSZP-től vegyen el szavazókat, ahogy a szocialista párt sem tud elvenni a Jobbiktól.”
Az MSZP elnöke úgy fogalmazott,
a Jobbik és a Fidesz össze vannak drótozva:
ha a Fidesz megy le, a Jobbik emelkedik és fordítva. Ez, az ő 41 százalékos szavazótömbjük, amit darabolnak – tette hozzá.
„A Jobbik politikai stratégiája akkor működik, ha a Fidesz fogy. Mi ennél hosszabban és többet nem foglalkozunk a Jobbikkal” - hangsúlyozta Molnár Gyula az InfoRádió Aréna című műsorában.