Csaknem tíz éve működik a Magyar Állatorvosi Kamara központi chip-nyilvántartó rendszere. Ez kezdetekben a magyar kisállat-útlevelek központi nyilvántartása miatt jött létre, majd a későbbiekben már a kisállatok – elsősorban kutyák - mikrochipes megjelölése kapcsán az egyedi nyilvántartás vezetésére is szolgált. Az utóbbi években pedig ez a rendszer képezi az állatvédelmi törvény legutolsó módosításával létrehozott úgynevezett állami eb-adatbázis adatokkal való ellátását és feltöltését – mondta el az InfoRádiónak a Magyar Állatorvosi Kamara főtitkára.
Horváth László hozzátette: miután az informatikai rendszer eléggé bonyolult és sok adatot tartalmaz, működésével kapcsolatban az első pillanattól kezdve adódnak időnként technikai problémák.
„A folyamatos működés során ilyen-olyan apró működésbeli hibák időnként kiderülnek, de ezeket az üzemeltető, illetve a működtető informatikai cég észleli és azonnal javítja” - hangsúlyozta a főtitkár.
Beszámolt arról, hogy miután ez a rendszer szolgáltatja az adatokat az eb-nyilvántartáshoz, az állam kérése az volt még áprilisban, hogy a rendszer adatbázis része fizikailag is kerüljön át a Nébih szerverére. Ez megtörtént.
„Ezzel a technikai változással kapcsolatban is adódtak kisebb problémák, de az informatikusok az elmúlt időszakban intenzíven és folyamatosan dolgoztak ezek kijavításán” - jelezte Horváth László.
A kamara főtitkára aláhúzta: a rendszer az apróbb problémák ellenére működik és használható.
„Bár a hétvégén az állatorvosok egy kisebb hiba miatt úgy érzékelhették a számítógépükön, mintha bizonyos időszak adatai nem lennének meg, ez csak megjelenítési hiba volt, nem pedig valós adatvesztés. Mindezt rövid időn belül sikerült is visszavarázsolni a képernyőkre. Nincs szó arról, hogy adatok eltűntek volna, vagy azok ne lennének hozzáférhetőek” – hangsúlyozta a főtitkár.