„Ha a 21. századot meg akarjuk együtt nyerni, az gazdaságilag és politikailag is egy közép-európai közösséget, összefogást és szövetséget igényel, hiszen itt van növekedési potenciál Európán belül. Ha hozzá akarjuk tenni Európához, amit Közép-Európa hozzá tud tenni, amiért megszenvedett 40 év kommunizmusa alatt, és amit most az elmúlt 25 évben épít, akkor ezt összefogással tudjuk megsokszorozni" - mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.
Hozzátette: külön ehhez kicsik vagyunk, Magyarország különösen, de Lengyelország a négyszer nagyobb mérete ellenére is rá van utalva a szövetségesekre.
„Erre a legjobb alap mindig a kulturális alap, hiszen abban sok közös pontunk van és félszavakból, egyetlen kacsintásból is értjük egymást” - fogalmazott az emberi erőforrások minisztere.
Mint mondta, az európai asztalnál mosolyogni és kérdezni kell, azt a tiszteletet pedig meg kell adni, amit mi nem mindig kapunk meg.
„Szerintem azoké a győzelem és a jövő, akik az igazukban bízva érvelnek és kitartanak az igazuk mellett” - szögezte le Balog Zoltán.
Arra a kérdésre, hogy a mostani utcai plakátkampány mellett a magyar kormány megadja-e a tiszteletet Brüsszelnek, Balog Zoltán azt válaszolta:
„Én az országokról beszélek. Egyetlen olyan nemzet sincsen, amelyet Magyarország megsértett volna az elmúlt években. Még azoknak az országoknak is megadtuk a tiszteletet, ahol jogtalan bírálatok értek bennünket. Brüsszel annak a bürokráciának a szimbóluma, amely nem érti, hogy mi történik Európában, Közép-Európában, és nem érti, hogy mi történik a világban és Magyarországon, ezért életidegen döntéseket hoz. Ennek az apparátusnak és politikai konglomerátumnak a szimbóluma Brüsszel. Én a nemzetek, az emberek és közösségek iránti tiszteletről beszélek. Mi Európa részei vagyunk, ezért nem sérthetjük meg Európát” - hangsúlyozta az emberi erőforrások minisztere.
Balog Zoltán elmondta, hogy a lengyel miniszterelnök-helyettessel és a kulturális miniszterrel is beszélt Varsóban.
„A lengyelek építenek a tapasztalatainkra, hiszen mi is jártuk ezt az utat, bár egy picit másképp, mert mi kétharmados többséggel kormányoztunk, itt pedig csak néhány fős a többség a parlamentben. Biztosítottuk a lengyel kormány tagjait, hogy semmilyen lengyelek elleni szankcióban nem leszünk partnerek” - mondta Balog Zoltán.
Hozzáfűzte: a 2016-os évet a két parlament hivatalosan a lengyel-magyar szolidaritás évének nyilvánította, tehát abszurd lenne, ha épp mi szólnánk bele a lengyel belügyekbe.
„Nem a politikai vitát akarjuk eldönteni azzal, hogy a lengyelek mellé állunk, hanem azt akarjuk mondani, hogy a nemzeti szuverenitás körébe tartozik mindaz, amit bírálnak. A lengyelekre kell bízni a döntést, hogy milyen úton akarnak járni. Nem igazságosztó bajnokok vagyunk, hanem azt fejezzük ki, hogy a nemzeti szuverenitás fölötte áll annak, amit Brüsszelből diktálni akarnak” - mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere az InfoRádiónak.