Veszélyes fejleményként értékelik az először lebegtetett, majd tagadott végül az orosz vezetés által is elismert lépést az észak-koreai katonák oroszországi érkezéséről.
A NATO és Dél-Korea is aggodalmát fejezte ki, hogy az ukrajnai háborúban vethetik be őket. Mark Rutte NATO-főtitkár szerint az észak-koreaiak már a kurszki régióban vannak, amelynek egy részét ukrán csapatok szállták meg.
Washingtonban a Pentagon pedig közölte, hogy ha az oroszok bevetik Ukrajna ellen az észak-koreai katonákat, akkor az ukránok engedélyt kapnak arra, hogy mélyen Oroszországban lévő célpontokat és észak-koreai katonákat is támadjanak amerikai fegyverekkel. (Eddig ezeket csak az 1991-es határaikon belüli és az oroszok által elfoglalt területeken vethették be).
Közben kedden az orosz távolkeletre érkezett az észak-koreai diplomácia Moszkvába tartó vezetője. A külvilág számára ismeretlen miniszterasszony, Coj Con-hi látogatásáról a szokásos protokollmegnyilvánulásokon kívül először nem mondtak semmit orosz oldalon. A közlés szerint a kétoldalú kapcsolatok elmélyítését és a nemzetközi helyzet megvitatását célzó konzultációkra érkezett a phenjani külügyi delegáció Moszkvába.
Coj asszony rövid időn belül másodszor jár Oroszországban – szeptemberben egy szentpétervári nemzetközi fórumon találkozott orosz kollégájával, Szergej Lavrovval. Júniusban pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök járt Észak-Koreában. Arról, hogy ezúttal kivel találkozik, nem adtak ki információtl, de a Kreml közölte: Putyin nem tervezte, hogy fogadja.
A külvilág számára a lényeges az, hogy mit hoz a sztálinista módon irányított Észak-Korea és Oroszország egyre intenzívebb barátkozása. Dél-Korea például komolyan aggódik, hogy mit adhatnak az oroszok az északiaknak – akikkel papíron még mindig háborúban állnak az 1950-es évek óta – cserébe az ukrán frontra küldött katonákért?
Putyin még nyári látogatásán mondta azt, hogy „stratégiai partnerségük” magában foglalja a katonai segítséget, ha az egyik felet valaki megtámadja és lényeges, hogy az elmúlt napokban nem tagadta az észak-koreai katonák érkezését.
Zelenszkij ukrán elnök kedden telefonon beszélt dél-koreai kollégájával, Jun Szogjullal, aki közölte országa számára nagyon veszélyes, ha az északiak segélyt kapnak Oroszországból és katonai tapasztalatot szereznek a háborúban. Szöül jelezte, hogy ha az északiak részt vesznek az ukrajnai háborúban, akkor elkezdhet fegyvert szállítani Kijevnek.
Dél-koreai parlamenti képviselők szerint az oroszok a külföldi katonai terminológiára tanítják az északi katonákat és Moszkva technikai segítséget nyújt, hogy Phenjan saját kém-műholdakat tudjon üzemeltetni.
Szakértők szerint az észak-koreai katonák valószínűleg nem befolyásolják érdemben az ukrajnai háború menetét, de a két ország szövetkezése jó nyomásgyakorlási eszköz lehet az oroszok részéről a nyugatiak, sőt még Kína irányába is.