Nyitókép: MTI/Komka Péter

Baj van a határnál: megint narancssárgára színeződött a Sajó vize

Infostart / InfoRádió - Kiss Balázs (Pozsony)
2024. május 10. 10:38
„Az elmúlt időszakban megint narancssárgára színeződött a Sajó folyó vize” – tájékoztatott Jerga Tibor, a szlovákiai Alsósajó község polgármestere. A szlovák környezetvédelmi minisztérium közölte, tárgyal a két éve természeti katasztrófát megélt folyóval kapcsolatos szükséges intézkedések finanszírozásáról.

A Sajót két éve februárban festette vörösre a Siderit 2008-ban bezárt alsósajói vasércbányájából kifolyó víz. A mérések megerősítették, hogy

a vas, a mangán, a szulfátok és az arzén szintje is meghaladta a megengedett értékeket a folyó vizében.

2022 júniusának végén sikerült csökkenteni a folyóba jutó bányavíz mennyiségét, de a szennyezést nem sikerült teljesen megállítani.

Az alsósajóiak a történtek óta megfigyelték, hogy a víz színe az időjárástól is függ. „Néha tiszta, máskor pedig teljesen rozsdabarna. Erre már sokszor felhívtuk a figyelmet” – tájékoztatta a jelenlegi helyzetről a szlovák állami hírügynökséget Jerga Tibor, Alsósajó polgármestere, és hozzátette, ha gyorsabb az áramlás, tisztábbnak tűnik a víz. A környezeti katasztrófa kezelésével kapcsolatos helyzetet úgy ítélte meg, hogy az állami hatóságok nem érdeklődnek eléggé. „Voltak egyeztetések, ígéreteket kaptunk, hogy már foglalkoznak vele, és ellenőrizni fogják a bányát, de ez hónapról hónapra tolódott” – nyilatkozott a falu első embere.

A szlovák környezetvédelmi minisztérium azt állítja, tárgyal a gazdasági és a pénzügyi tárcával, hogy konszenzusos megoldást találjanak a szükséges intézkedések finanszírozására. „Ezek az intézkedések elsősorban bányabiztonsági munkákból fognak állni” – közölte a környezetvédelmi minisztérium, és hozzátette, az ezzel kapcsolatos tervet a kormány elé terjesztik jóváhagyásra.

A tárca szerint a Sajó tartós szennyezése az előző kormányok alkalmatlanságának bizonyítéka, amelyek képtelenek voltak tárcaközi szinten tárgyalni, és konkrét megoldásokban megállapodni.

A szaktárca azt is közölte, hogy továbbra is figyelemmel kísérik a helyzetet a geológusok, a vízgazdálkodási szakemberek és a Rudné báne állami vállalat. A tájékoztatás szerint az eddigi eredmények nem igazolták, hogy a bányavíz szennyezte volna a talajvizet vagy az ivóvizet.

A Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat havonta vizsgálja a folyó vizét. Hat helyről vesz vízmintát, közvetlenül a két évvel ezelőtt történt szennyezés helyének közeléből is. „A kiáramló bányavíz hatása főleg a vas, a mangán és az arzén szintjében mutatkozik meg” – közölték a vízügyi szakemberek. A vízgazdálkodási vállalat legutóbb április 8-án vett mintát a Sajó vizéből, az eredmények azt mutatták, hogy csak a mangán szintje volt a határérték felett, a vas szintje határérték alatt volt, de a 2023. áprilisi méréshez képest majdnem kétszer magasabbak voltak az értékek. Hasonlóan alakult az arzén szintje is. A mért értékek a Sajó aktuális hidrológiai helyzetét, valamint a szennyező bányavíz mennyiségét és szennyezettségét tükrözik. A vízügyi szakemberek tájékoztatása szerint a Sajó vízminősége fokozatosan javul. Ez pedig annak köszönhető, hogy a szennyeződés lerakódik az üledékben, továbbá az öntisztulás képességéknek és a szennyeződés felhígulásának is.

(Címlapképünk illusztráció: A Sajó folyó elszíneződött vize az egykori vasércbánya közelében a felvidéki Alsósajón 2022. március 14-én.)


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Baj van a határnál: megint narancssárgára színeződött a Sajó vize
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást