A héten jelentette be a brit kormány, hogy hamarosan megkezdi a hajókon érkezett, illegálisan belépett migránsok és menekültek átszállítását Ruandába, az afrikai országgal kötött egyezmény nyomán.
Közben azonban a brit lapok felkapták azt a belügyminisztériumi adatot, hogy az első körben kijelölt 5700 ember közül csak 2145 jelenik meg rendszeres rapporton a belügyminisztériumnál.
A többi – a hír értelmezése szerint – eltűnt, vagy elbújt. Ami nem csoda: sok illegális migráns már a brit szigeteken élő rokonaihoz akart csatlakozni és nem vágyik arra, hogy egy távoli kontinensre vigyék, ahonnan a törvény szerint nem térhet vissza Nagy-Britanniába.
A migránstörvényt egyszerre bírálták azért, mert embertelennek, mások viszont még mindig túl megengedőnek tartják, amely nem téríti el az illegális menedékkérőket. A Rishi Sunak miniszterelnök számára most előállt kínos helyzetben először kabinetminisztere, Victoria Atkins vállalta magára a céltábla szerepét.
Ő, a Sky Newsban azt ígérte, hogy „megtalálják” a hatóságok szeme elől eltűnt menedékkérőket. A razziák mellett egy sor más módszert is alkalmaznak majd – fejtegette.
„Ez a hangos és világos üzenetünk: ha valaki nem jelentkezik jelentéstételre, ne higyje, hogy megússza. Megtaláljuk”.
Bevándorlási ügyvédek szerint a migránsok egy része azért nem is fárasztotta magát, mert azt mondták nekik, hogy ne vegyék komolyan a készülő deportálási törvényt, amelyet két éven át tartó viták után fogadtak el.
A belügyi anyag szerint a deportálásokat megakaszthatják parlamenti képviselők is, az utolsó percben beadott kérvényeikkel.
A Munkáspárti ellenzék gyorsan kihasználta, hogy odacsaphat a kormánynak. „A Ruanda-politika egy vicc. A miniszterelnök azt ígérte, hogy mindenkit elfognak és kitoloncolnak, aki átjön a La Manche-csatornán. Most meg azokat sem találja, akiket már kijelöltek az elszállításra. Hogyan képes a konzervatív belügyminisztérium ennyi embert elveszíteni a látóköréből?” – jegyezte meg Stephen Kinnock, a Munkáspárt bevándorlási árnyékminisztere.
Maga a brit belügyminisztérium azonban továbbra is azt mondja: „ahogy a kormányfő világossá tette, 10-12 héten belül útnak indítjuk a járatokat Ruandába”.
A hivatal, hűvös, bürokratikus stílusban értekezett arról is, hogy többszáz hivatalnok áll készenlétben, hogy feldolgozza a fellebbezéseket, miközben nehéz elképzelni, hogy bárki is örülne, hogy kitessékelik az országból. Belügyi források ezért elismerték, hogy a kijelölt
migránsok bujkálni kezdhetnek. Eddig azzal tartották vissza őket, hogy ingyen szállást és heti, 49 fontos ellátmányt kaptak. Közben hétfőn további csónakos illegális belépők érkeztek az angol partokra és immár több, mint 7000-re ugrott az idén érkezettek száma.